Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ICSE 10TH

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ଆଇସିଏସଇ ଦଶମ ପରୀକ୍ଷା, ଏମିତି କରନ୍ତୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Apr 10, 2022    Views: 4161

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଅଫ ସେକେଣ୍ଡାରୀ ଏଡୁକେସନ୍ (ଆଇସିଏସଇ) ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ  ପରୀକ୍ଷା ତାରିଖ ପ୍ରକାଶ କରିସାରିଛି । ଆଇସିଏସଇ ଦଶମ ଏବଂ  ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ଏପ୍ରିଲ୍ ଶେଷ ସପ୍ତାହରେ ହେବ ।  ଛାତ୍ରମାନେ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ଅଧ୍ୟୟନ ଯୋଜନା କିମ୍ବା ରଣନୀତି ଅନୁସରଣ କରି ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସହିତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ବର୍ଷସାରା ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ଏବଂ ଏକ ସଂଶୋଧିତ ସିଲାବସ୍ ସହିତ, ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାବେଳେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଏହାକୁ ଟିକେ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ମନେ କରିବେ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜାରି ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ଚତୁର ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଉଚିତ୍ । ସିଲାବସ୍ ବୁଝିିବା, ସର୍ଟ ନୋଟସ୍ ତିଆରି କରିବା ଏବଂ ସାମ୍ପୁଲ ପେପର୍ସ ସମାଧାନ କରିବା ହେଉଛି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ତେବେ ଯଦି ଆପଣ ପରୀକ୍ଷାରେ ଭଲ ମାର୍କ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ଏହି ସବୁ ଟିପ୍ସ ଆପଣାନ୍ତୁ ।

    -ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବାବେଳେ, ଲାଟେଷ୍ଟ ଅପଡେଟ୍ ଉସôଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଅବଗତ ହେବା ଦରକାର । ଅତ୍ୟଧିକ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଉସôଗୁଡିକ ପାଇବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ସୃଷ୍ଟି କରେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରସ୍ତୁତି ରଣନୀତିରୁ ଅନିଶ୍ଚିତତାକୁ ବରଖାସ୍ତ କରେ । 
    -ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ସିଲାବସ୍ ବୁଝିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ । ସେମାନେ ଯେଉଁ ପ୍ରଶ୍ନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି, ସମସ୍ୟା, କଠିନ ବିଭାଗ ଏବଂ ଅଧିକ ବିଶ୍ଳେଷଣାତ୍ମକ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ସେମାନେ ଅବଗତ ହେବେ । ପ୍ରଶ୍ନର ପ୍ରକୃତି, ପରୀକ୍ଷଣର ଧାରା, ମାର୍କିଂ ସ୍କିମ୍, ସମୟ ଅବଧି ଏବଂ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷାରେ ପଚରାଯାଉଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ ସଂଖ୍ୟା ବିଷୟରେ ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ସାମଗ୍ରିକ ଧାରଣା ପାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । 
    -କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀରେ, ସିଲାବସ୍ କମାଇ ଦିଆଯାଇଥିବାରୁ, ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଖୁବ୍ ଲାଭଦାୟକ ହେବ ।  ଆଇସିଏସଇ ଆଇଏସସି ସିଲାବସ୍ ୨୦୨୨ କୁ ହ୍ରାସ କରିଛି । ଏଥିପାଇଁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ଟାର୍ଗେଟ୍ ରଖି ପଢିବା ଆବଶ୍ୟକ । 
    -ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପଢିବାକୁ ଏକ ସମୟ ସାରଣୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଦରକାର ଏବଂ କିପରି ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ସବୁ ବିଷୟ ଆପଣ ପଢି ପାରିବେ । ସେ ନେଇ ସମୟ ବଣ୍ଟନ ଉପଯୁକ୍ତ ଭାବେ କରନ୍ତୁ । ଏମିତି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ସବୁ ବିଷୟ ସହ ପ୍ରତିଦିନ ଜଡିତ ରହିବେ । ଏହା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଅନେକ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।
    -ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ସାମ୍ପୁଲ ପେପର୍ସ ଅଭ୍ୟାସ କରନ୍ତୁ । ଏମିତି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ତରଲେଖିବା ଶୈଳୀ ଜାଣିବା ସହ ସମୟଜ୍ଞାନ ମିଳିଥାଏ । 
    -ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବା ସମୟରେ ନୋଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ । ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂତ୍ରଗୁଡ଼ିକର ନୋଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଲମ୍ବା ଉତ୍ତରଗୁଡ଼ିକୁ ପଏଣ୍ଟରରେ ପରିଣତ କରନ୍ତୁ । ଏହି ସବୁ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଶେଷ ମୁହର୍ତ୍ତର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ସେମାନେ ସର୍ବଦା ନୋଟକୁ ଯାଇ ସ୍ମରଣ କରିପାରିବେ । ଲମ୍ବା ଉତ୍ତର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାଠାରୁ ପଏଣ୍ଟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । କେବଳ ବାକ୍ୟଗୁଡିକୁ ମୁଖସ୍ଥ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ବରଂ ସେମାନଙ୍କ ପଛରେ ଥିବା ସିଦ୍ଧାନ୍ତକୁ ବୁଝନ୍ତୁ, ଏହା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ସମୟ ପାଇଁ ଉତ୍ତର ମନେ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।
    -ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବା ସମୟରେ ବିଲକୁଲ୍ ଚିନ୍ତାଗ୍ରସ୍ତ କିମ୍ବା ଭୟଭୀତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଅନେକ ପିଲା ଗୋଟିଏ ରାତିରେ ପୁରା ସିଲାବସ୍ ମଗ୍ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହା ଠିକ୍ ନୁହେଁ । ପଢାରୁ କିଛି ସମୟ ବିରତି ନେଇ ଆରାମ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ନଚେତ ଏହା ଶରୀର ଉପରେ ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । 

    Maximum 500 characters

    ICSE 10TH View all

    Find Us on Facebook