Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

Hockey Team Top Players

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌: ପ୍ରମୁଖ ୮ ଖେଳାଳି

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Jan 9, 2023    Views: 2227

    ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଜାନୁଆରୀ ୧୩ରୁ ୧୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ ରାଉରକେଲାରେ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ହକି ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ସବୁଠି ମାହୋଲ ହୋଇଛି ସରଗରମ । ଆସନ୍ତୁ ନଜର ପକାଇବା ଏହି ବିଶ୍ୱକପରେ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଉଥିବା ପ୍ରମୁଖ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଉପରେ..

    ପି.ଆର ଶ୍ରୀଜେଶ (ଭାରତ)
    ଭେଟେରାନ ଭାରତୀୟ ଗୋଲକିପର ପି.ଆର ଶ୍ରୀଜେଶ ଭାରତର ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ୨୦୨୨ ମସିହାରେ ଏଫଆଇଏଚ୍‌ ଗୋଲକିପର ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା । ତାଙ୍କର ଗୁଣାତ୍ମକ ପ୍ରବୃତ୍ତି ପାଇଁ ସେ ବିଶ୍ୱର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଗୋଲକିପରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିଜର ଗତି ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।
    ୨୦୨୦ ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ସମୟରେ, ଶ୍ରୀଜେଶ ଗତ କିଛି ସେକେଣ୍ଡରେ ଜର୍ମାନୀ ବିପକ୍ଷରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ମ୍ୟାଚରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । 
    ଗୋଲକିପର ତଥା ଜଣେ ପରାମର୍ଶଦାତା ଭାବରେ ଶ୍ରୀଜେଶଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ଦଳକୁ ଏଫଆଇଏଚ୍‌ ୱାର୍ଲଡ ର‍୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା ।

    ହରମନପ୍ରୀତ ସିଂ (ଭାରତ)
    ଦଳର ଅଗ୍ରଣୀ ଡ୍ରାଗ୍‌ ଫ୍ଲିକର୍‌ ହରମାନପ୍ରୀତ ସିଂଙ୍କୁ ନିକଟ ଅତୀତରେ ଭାରତୀୟ ହକିର ପୁନରୁଦ୍ଧାରରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ପେନାଲ୍ଟି କର୍ଣ୍ଣର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଫ୍ଲିକ୍ସ, ତାଙ୍କ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସହିତ ହରମାନପ୍ରୀତଙ୍କୁ ବହୁ ମାନ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରାଇଛି । ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିବାରେ ହରମାନପ୍ରୀତ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । 

    ଆକାଶଦୀପ ସିଂ (ଭାରତ)
    ୨୦୧୨ ରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିବା ପରଠାରୁ ଆକାଶଦୀପ ସିଂ ଭାରତର ଗୋଲ ସ୍କୋରିଂ ମେସିନ୍‌ ହୋଇଆସୁଛନ୍ତି । ଶ୍ରୀଜେଶ ଏବଂ ହରମାନପ୍ରୀତଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ସେ ଏକମାତ୍ର ଖେଳାଳି ଯିଏକି ୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ୟାପ୍‌ ପାଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ବେଲ୍ଟ ତଳେ ୮୦ ରୁ ଅଧିକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି । ସେ ଭାରତୀୟ ଧାଡିରେ ସବୁଠାରୁ ଅଭିଜ୍ଞ ଖେଳାଳି ।

    ବିବେକ ସାଗର ପ୍ରସାଦ (ଭାରତ)
    ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବିବେକ ସାଗର ପ୍ରସାଦ ଦଳର ଅଗ୍ରଭାଗରେ ରହିଛନ୍ତି । ମିଡଫିଲ୍ଡର ସିନିୟର ଦଳର ଏକ ଅଂଶ ଯିଏକି ଟୋକିଓ ୨୦୨୦ ରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ ଏବଂ ମାଲେସିଆରେ ଜୋହର କପର ସୁଲତାନଙ୍କ ସପ୍ତମ ସଂସ୍କରଣରେ ୟୁ-୨୧ ଦଳକୁ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିଲେ ।
    ଗୋଡରେ ଆଘାତ ହେତୁ ନିକଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତ ଏବଂ ଏଫଆଇଏଚ୍‌ ହକି ପ୍ରୋ ଲିଗ୍‌ ଅପରାହ୍ନରେ ବଞ୍ଚିତ ହେବା ପରେ ଦଳକୁ ଫେରିବା ପରେ ପ୍ରତିଜ୍ଞାକାରୀ ଭାବରେ ଭାରତକୁ ବିଜୟ ଧାରାରେ ନେଇଯିବେ ।

    ଏଡି ଓକେଡେନ୍‌ (ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ)
    ଏଡ଼ି ଓକେଡେ଼ନ ହେଉଛନ୍ତି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦଳର ଜଣେ ମିଡଫିଲ୍ଡର । ଯିଏକି ୨୦୦୮ ଏବଂ ୨୦୧୨ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ଜିତାଇଥିଲେ । ସେ ଜାତୀୟ ଦଳର ଏକ ଅଂଶ ଯିଏକି ଯଥାକ୍ରମେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ହେଗରେ ୨୦୧୦ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଏବଂ ୨୦୧୪ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଜିତିଥିଲେ ।
    ୨୫ ବର୍ଷୀୟା ଅଷ୍‌ଟ୍ରେଲିଆ ପାଇଁ ସିନିୟର ସ୍ତରରେ ସର୍ବାଧିକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଖେଳିଥିବାରୁ ବହୁ ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି । ଓକେଡେ଼ନ କ୍ରମାଗତ ଚାରିଟି ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି । 
    ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାର୍‌ ହେଣ୍ଡ୍ରିକ୍ସ (ବେଲଜିୟମ)
    ଟୋକିଓ ୨୦୨୦ ରେ ହକିରେ ଦେଶର ସର୍ବପ୍ରଥମ ଅଲିମ୍ପିକ୍‌ ଟାଇଟଲକୁ ବେଲଜିୟମକୁ ନେବାରେ ବେଲଜିୟମର ତାରକା ଡିଫେଣ୍ଡର ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାର୍‌ ହେଣ୍ଡ୍ରିକ୍ସ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।  ଡ୍ରାଗ୍‌-ଫ୍ଲିକର ୨୯ ବର୍ଷୀୟ ଏହି ତାରକାଙ୍କର ୧୫୦ ଟି ବରିଷ୍ଠ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ରହିଛି ଏବଂ ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୮୯ ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି ।

    ମ୍ୟାଟ୍ସ ଗ୍ରାମବସ୍‌ (ଜର୍ମାନୀ)
    ୩୦ ବର୍ଷୀୟ ମିଡଫିଲ୍ଡର ମୋଟ ୧୬୧ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳି ୫୧ ଗୋଲ ସ୍କୋର ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ଗ୍ରାମବସ୍‌ ତାଙ୍କର ତୃତୀୟ ବିଶ୍ୱକପରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବେ । ସେ ରିଓରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍‌ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ଏବଂ କିଛି ୟୁରୋପୀୟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍‌ ପଦକ ମଧ୍ୟ ଜିତିଥିଲେ ।

    ଥିଏରି ବ୍ରଙ୍କମ୍ୟାନ୍‌ (ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ)
    ଥିଏରି ବ୍ରଙ୍କମ୍ୟାନ୍‌ଙ୍କ ନାମରେ ୧୪୦ ଟି କ୍ୟାପ୍‌ ଅଛି । ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡଚ୍‌ ଦଳ ପାଇଁ ୫୫ ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ୨୦୧୮ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଦଳରେ ବ୍ରଙ୍କମ୍ୟାନ୍‌ ମଧ୍ୟ ନାମିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମ୍ୟାଚ୍‌ ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲେ । ଅଧିକନ୍ତୁ, ସେ ୨୦୧୮ ସଂସ୍କରଣରେ ଖେଳିଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ମ୍ୟାଚରେ ଗୋଲ୍‌ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଫାଇନାଲରେ ବେଲଜିୟମକୁ ହରାଇଥିଲା । 

    Maximum 500 characters

    Hockey Team Top Players View all

    Find Us on Facebook