Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

FIFA HISTORY

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ଜାଣନ୍ତୁ, କେବେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପ କ’ଣ ରହିଛି ଇତିହାସ ?

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Nov 3, 2022    Views: 2169

    ଭୁବନେଶ୍ୱର: ନଭେମ୍ବର ୨୦ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୨ । ସାରା ବିଶ୍ୱର ରହିଛି ନଜର କିଏ ଲହରାଇବ ବିଜୟର ଝଣ୍ଡା । ଏହି ବିଶ୍ୱକପର ଅପେକ୍ଷାରେ ଥିବା ଦର୍ଶକେ କ’ଣ ଜାଣନ୍ତି, କେବେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପ ଓ ଏହାର ଇତିହାସ ସମ୍ପର୍କରେ  । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେ ବିଷୟରେ ଜଣାଇବାକୁ ଯାଉଛୁ...

    ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପ ପ୍ରଥମେ ୧୯୩୦ମସିହାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା  । ଯେତେବେଳେ ଫିଫା, ବିଶ୍ୱ ଫୁଟବଲ୍ ପରିଚାଳନା ସଂସ୍ଥା ଫିଫା ସଭାପତି ଜୁଲେସ୍ ରିମେଟଙ୍କ ଯୁଗରେ ଏକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପୁରୁଷ ଫୁଟବଲ୍ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା  । ୧୯୩୦ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ଫିଫାର ଉଦଘାଟନୀ ସଂସ୍କରଣ । ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ଆମନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇଥିଲେ କେବଳ ତେରଟି ଦଳ । ଏହି ତେରଟି ଦଳର ଏକ ଅନ୍ତିମ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଭାବରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରାଯାଇଥିଲା  । ସେହି ଦିନଠାରୁ, ବିଶ୍ୱକପ୍ କ୍ରମାଗତ ବିସ୍ତାର ଏବଂ ଫର୍ମାଟ୍ ରିମୋଡେଲିଂ ଭାବରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କରିଆସିଛି  । ଏହି ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଖେଳରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୩୨ଟି ଟିମ୍ ଯୋଗ ଦେଉଛନ୍ତି । ଫାଇନାଲ୍ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଦୁଇ ବର୍ଷର ଯୋଗ୍ୟତା ପ୍ରକ୍ରିୟା ପୂର୍ବରୁ, ବିଶ୍ୱ ୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଦଳ ସହିତ ଜଡିତ ହୋଇଛି  । 

    ଅତୀତରେ, ବହୁ ଘାତ ପ୍ରତିଘାତ ଦେଇ ଗତି କରିଥିଲା ଏହି ବିଶ୍ୱକପ । ଫିଫା ଏବଂ ଆଇଓସି ମଧ୍ୟ ଆମୋଦିତ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଏକମତ ହୋଇନଥିଲେ । ଏହି କାରଣରୁ ପ୍ରଥମେ ସେମାନେ ଫୁଟବଲ ଖେଳରୁ ଓହରି ଯାଇଥିଲା । ଫିଫା ସଭାପତି ଜୁଲେସ୍ ରିମେଟ୍ ଏହିପରି ଉଦଘାଟନୀ ବିଶ୍ୱକପ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ । ଉରୁଗୁଏ ସହିତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁଇଥର ସରକାରୀ ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ଏବଂ ୧୯୩୦ ମସିହାରେ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାଧୀନତାର ଶତବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ ହେତୁ ଫିଫା ଉରୁଗୁଏକୁ ଆୟୋଜକ ଦେଶ ଭାବରେ ନାମିତ କଲା । ମନୋନୀତ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକର ଜାତୀୟ ସଙ୍ଗଠନଗୁଡିକ ଏକ ଦଳ ପଠାଇବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପାଇଁ ଉରୁଗୁଏର ଚୟନ ଇଉରୋପୀୟ ପକ୍ଷ ପାଇଁ ଆଟଲାଣ୍ଟିକ୍ ମହାସାଗରରେ ଏକ ଦୀର୍ଘ ଏବଂ ବ୍ୟୟବହୁଳ ଯାତ୍ରା ଥିଲା  । ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଦୁଇ ମାସ ପୂର୍ବରୁ କୈାଣସି ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ଦଳ ପଠାଇବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ମଧ୍ୟ ଦେଇ ନଥିଲେ । ୧୯୩୪ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଇଟାଲୀ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଯୋଗ୍ୟତା ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥିବା ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଥିଲା  ।  

    Maximum 500 characters

    FIFA HISTORY View all

    Find Us on Facebook