Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

Engineering

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂରେ କ୍ୟାରିୟର୍ ଗଢ଼ିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି.. ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଜାଣନ୍ତୁ

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Apr 11, 2022    Views: 2261

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂରେ ନିଜର କ୍ୟାରିୟର୍ ଗଢ଼ିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ତଥା ଆଇଆଇଟି, ଏନଆଇଟି ଏବଂ ଜଣାଶୁଣା ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କଲେଜରେ ଆଡମିଶନ ପାଇବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଜାଣିବା ଉଚିତ ଯେ କେଉଁ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ସେମାନେ କି ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ  । ଏହାସହ ପରୀକ୍ଷା ତାରିଖ, ଯୋଗ୍ୟତା ଏବଂ ଏହାର ଆଉ କ’ଣ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ରହିଛି ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅବଗତ ହେବା ଜରୁରୀ  । ତେବେ ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ୭ଟି ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ବୋର୍ଡର ପରୀକ୍ଷା ପଦ୍ଧତି ଏବଂ କେଉଁ ବିଷୟରେ ସେମାନେ ପରୀକ୍ଷା କରି ପିଲାଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କଲେଜରେ ଆଡ୍ମିଶନ୍ ପାଇଁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରନ୍ତି ସେ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ। ସମ୍ପ୍ରତି ଏହି ଦୌଡ଼ରେ ଅଗ୍ରଣୀ ହେଉଛି ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଆଇଆଇଟି, ଏନ୍ଆଇଟି ଏବଂ ଆଇଆଇଟି; ଯାହା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ଉନ୍ନତ ଚାକିରି ଆଶା ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା  ।

    ଦ୍ୱାଦଶ ପରେ ଭାରତରେ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷାର ଏକ ତାଲିକା ସହିତ, ସଠିକ୍ ବିକଳ୍ପ ବାଛିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ  । ଛାତ୍ରମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିବା ପାଇଁ ସଠିକ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଆଡମିଶନ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକ ବାଛିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣନ  । ତେବେ ନିମ୍ନଲିଖିତ ତଥ୍ୟଗୁଡ଼ିକରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ କେଉଁ ବୋର୍ଡ ଜରିଆରେ ଇଞ୍ଜନିୟରିଂ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଦେଇ କିଜ ଭବିଷ୍ୟତ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିପାରିବେ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି  ।
    ୧. ଜେଇଇ ମେନ୍
    ଜାତୀୟ ପରୀକ୍ଷଣ ଏଜେନ୍ସି (ଏଟିଏ) ଏକାଧିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ  ମିଳିତ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା (ଜେଇଇ) ମେନ୍  ପରିଚାଳନା କରେ  । ଜେଇଇ ମେନ୍ ୨୦୨୨ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଆଧାରିତ ମୋଡରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ  । ଜେଇଇ ମେନ୍ ଖାସ୍ କରି ଟ୍ରିପ୍ଲ୍ ଆଇଟି, ଏନ୍ଆଇଟି ଏବଂ ଦେଶର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ଆଡମିଶନ ପ୍ରକ୍ରିୟା କରିଥାଏ  ।
    ୨. ବିଟ୍ସାଟ୍
    ବିର୍ଲା ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଆଣ୍ଡ ସାଇନ୍ସ (ବିଟ୍ସ) ଅନଲାଇନ୍ ମୋଡରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରର ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା, ବିଟ୍ସାଟ୍ ୨୦୨୨ କରିବ  । ବିଟ୍ସାଟ୍ (ବିର୍ଲା ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏବଂ ସାଇନ୍ସ ଆଡମିଶନ ଟେଷ୍ଟ) ସମସ୍ତ ଯୋଗ୍ୟ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ବିଟ୍ସର ତିନୋଟି କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଆଡମିଶନ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି  । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୨ ଲକ୍ଷ ଆବେଦନକାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ହୁଅନ୍ତି; ଯାହା ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ପରେ ଏମାନଙ୍କୁ ଖୋଜା ପଡ଼ିଥାଏ  । ଏହାର ଅନଲାଇନ୍ ପରୀକ୍ଷଣ ଅବଧି ୩ ଘଣ୍ଟା ଏବଂ ଅବଜେକ୍ଟିଭ୍ ଆଧାରିତ ବିଟ୍ସାଟ୍ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ରକୁ ଚାରି ବିଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି  । ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନ, ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ, ଇଂରାଜୀ ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ କାରଣ ଏବଂ ଶେଷରେ ଗଣିତ  ।

     

    Maximum 500 characters

    Engineering View all

    Find Us on Facebook