Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବିଜ୍ଞାନ

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    କରୋନାରେ ପୀଡ଼ିତ ହୋଇଥିଲେ ଏହା ଖାଆନ୍ତୁ

    Share on :
    ajab-Image
    Date: May 12, 2021    Views: 4339

    ୧.ଭିଜାବାଦାମ ଓ କିସମିସ : କୋଭିଡର ଥକ୍କାପଣରୁ ବଂଚିବା ପାଇଁ ଭିଜାଯାଇଥିବା ବାଦାମ ଓ କିସମିସ ଖାଇ ଦିନ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ । ବାଦାମରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଥାଏ ଏବଂ କିସମିସ ଶରୀରକୁ ଆଇରନ୍ ଯୋଗାଇଥାଏ । ତେଣୁ ଭିଜା ଯାଇଥିବା ବାଦମ ଖାଇବା ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ।

    ୨.ରାଗି ଦୋସା ଓ ଓଟସ : ଥକ୍କାପଣରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ରାଗି ଦୋସା କିମ୍ବା ଗୋଟିଏ କପ୍ ଦଲିଆ ଖାଇବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ । ସକାଳ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଭଲ ଖାଦ୍ୟ । ଏହା ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇବା ସହିତ କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରିବାକୁ ଦିଏନାହିଁ ।

    ୩. ଗୁଡ ଏବଂ ଘିଅ: ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ସମୟରେ କିମ୍ବା ପରେ ଗୁଡ ଏବଂ ଘିଅ ଖାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଆପଣ ରୁଟି ସହିତ ଏହି ପୁଷ୍ଟିକର ମିଶ୍ରଣକୁ ଖାଇପାରିବେ । ଏହା ଶରୀରରେ ହଜିଯାଇଥିବା ଶକ୍ତି ଫେରାଇ ଆଣିବ । ଉଭୟ ଗୁଡ ଓ ଘିଅ ଶରୀରକୁ ଉଷ୍ମ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଯାହା ପ୍ରଚୁର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ ।

    ୪. ଡିନରରେ ଖାଆନ୍ତୁ ଖେଚେଡି : କୋଭିଡରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ ଅଧିକ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ରାତ୍ରି ଭୋଜନରେ ଖେଚେଡି ଖାଇବା ଏକ ଭଲ ବିକଳ୍ପ । ଖେଚେଡିରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି ଯାହା ପେଟ ପାଇଁ ହାଲୁକା ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ଅନେକ ଲାଭ ମିଳିବା ସହିତ ଭଲ ନିଦ ହୋଇଥାଏ ।

    ୫. ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ: ଶରୀରକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ତେଣୁ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ । ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଅକ୍ସିଜେନ ଲେବେଲ ଠିକ୍ ରହିଥାଏ ।   ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ ଷ୍ଟ୍ରବେରି, ଜାମୁ କୋଳି, ଅଁଳା ଇତ୍ୟାଦିରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଭିଟାମିନ ସି ରହିଥାଏ । ଏହା ନିୟମିତ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ । 

     

    Maximum 500 characters

    ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବିଜ୍ଞାନ View all

    Find Us on Facebook