Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

CBSE 10th

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ସାଧାରଣ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ବୋର୍ଡ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ: ସିବିଏସଇ ସଚିବ

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Apr 8, 2022    Views: 4534

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସମସ୍ତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଆଡମିଶନ ପାଇଁ କମନ୍‌ ୟୁନିଭରସିଟି ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ ବୋଲି ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି । ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ନିଦ୍ୱର୍ନ୍ଦରେ ହେବ  ।

    ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି୨୦୨୦ ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ସାଧାରଣ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ହେବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ଗତ ମାସରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ଏବଂ ଏହାର ନିଷ୍ପତିକୁ ସମସ୍ତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଥିଲା  । ଏହା ପରେ ଅନେକ ହିତାଧିକାରୀ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି । 

     ସିବିଏସ୍‌ଇ ସଚିବ ଅନୁରାଗ ତ୍ରିପାଠୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାଧାରଣ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ବୋର୍ଡର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବ ନାହିଁ  । “ସିବିଏସଇ ଉଭୟ ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ଜାରି ରଖିବ । ଏହି ପରୀକ୍ଷାଗୁଡ଼ିକ ହେବାରେ କୌଣସି ବାଧା ନାହିଁ  । ସିୟୁଇଟି ର ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ବାସ୍ତବରେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଏକାଗ୍ରତା ବୃଦ୍ଧି କରିବ କାରଣ ସେମାନଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ହାଜର ହେବାକୁ ପଡିବ ଯାହା ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ସିଲାବସ୍‌ ଉପରେ ଆଧାରିତ ହେବ  । ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି  ।

     

    Maximum 500 characters

    CBSE 10th View all

    Find Us on Facebook