Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ଖେଳ ଖବର

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସରେ ସଚିନ୍-ଧୋନି ପରେ ଏବେ ବିରାଟ କୋହଲି

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Mar 1, 2023    Views: 3743

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବିଶ୍ୱକୁ ଭାରତ ଏକରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଦେଇଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ସ୍ଥାନ ଅଲଗା ଅଟେ। ତାଙ୍କୁ କ୍ରିକେଟର ଭଗବାନ କୁହାଯାଏ ଏବଂ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରରେ ରେକର୍ଡର ପର୍ବତ ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି | ଯଦି  କୌଣସି ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ବର୍ତ୍ତମାନର ଯୁଗରେ ସଚିନଙ୍କ ରେକର୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ହେଉଛି ବିରାଟ କୋହଲି। ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସକ୍ରିୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ 74 ଶତାବ୍ଦୀ ବିଶିଷ୍ଟ ଖେଳାଳି | ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ବର୍ତ୍ତମାନ ଇନ୍ଦୋରରେ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳୁଛି। ବିରାଟ କୋହଲି ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ମାତ୍ରେ ଏକ ବଡ଼ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

    କୋହଲି ଭାରତୀୟ ମାଟିରେ ଏହି ମହତ୍ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ
    ବିରାଟ କୋହଲି 2008 ମସିହାରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପଛକୁ ଚାହିଁ ନଥିଲେ | ସେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ପୋଷ୍ଟ ବାଳକ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଅନେକ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ। ଇନ୍ଦୋରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ହେଉଛି କୋହଲିଙ୍କ 200 ତମ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍। ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତୀୟ ମାଟିରେ 199 ଟି ମ୍ୟାଚରେ 10829 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରି 34 ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟିଂ ହାରାହାରି 58.22 ରହିଛି।

    କେବଳ ତୃତୀୟ ଭାରତୀୟ ହୋଇଥିଲେ |
    କେବଳ 3 ଜଣ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ଭାରତୀୟ ମାଟିରେ 200 ରୁ ଅଧିକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି। ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର (258 ମ୍ୟାଚ୍), ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି (202 ମ୍ୟାଚ୍) ଏବଂ ବିରାଟ କୋହଲି (200 ମ୍ୟାଚ୍) | କୋହଲି ଇନ୍ଦୋରର ହୋଲକର ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ମାତ୍ରେ ଭେଟେରାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ସଚିନ ଏବଂ ଧୋନିଙ୍କ କ୍ଲବରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି।

    Maximum 500 characters

    ଖେଳ ଖବର View all

    Find Us on Facebook