Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ଦେଶ ବିଦେଶ

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ଯଦି କେରଳ ଷ୍ଟୋରୀକୁ ହଁ ବିବିସି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ କାହିଁକି ନା ; ସାକେତ ଗୋଖଲେ

    Share on :
    ajab-Image
    Date: May 23, 2023    Views: 3910

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ତୃଣମୂଳକ କଂଗ୍ରେସର ଜାତୀୟ ମୁଖପାତ୍ର ସାକେତ ଗୋଖଲେ ସୂଚନା ଏବଂ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରେ ଆରଟିଆଇ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି  । ଏଥିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ମିତ ବିବିସି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ସହ ଜଡିତ ସେହି ଫାଇଲଗୁଡ଼ିକର ନକଲ ଖୋଜାଯାଇଛି  । ମୋଦୀ ସରକାର ସୁଦୀପଟୋ ସେନଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ଚଳଚିତ୍ର 'କେରଳ ଷ୍ଟୋରୀ'କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଥିବାବେଳେ ବିବିସି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ଦେଖୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ବିଷୟରେ ସେ ନିଜକୁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ମନେ କରୁଥିବା ଗୋଖଲେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି  ।

    ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାର ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଘୃଣ୍ୟ ପ୍ରସାରିତ ଚଳଚିତ୍ର କେରଳ ଷ୍ଟୋରୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା ପରେ ବିଜେପି ଏବଂ ମୋଦୀ ସରକାର ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଗୋଖଲେ ଟୁଇଟ୍‌ କରିଛନ୍ତି  । ଏଥି ସହିତ ଜାନୁଆରୀରେ ସେ ନିଜର କ୍ଷମତାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରି ବିସିସିଆଇର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ 'ଭାରତ: ମୋଦୀ କ୍ୱେଶ୍ଚିନ'କୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରିଥିଲେ  । ପିଏମ ମୋଦୀ ନିଜେ କେରଳ ଷ୍ଟୋରୀକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ବିବିସି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ଦେଖୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅସୁରକ୍ଷିତ  । ସେ ଏହାକୁ ହିନ ରାଜନୀତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି  ।

    'ବିବିସି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍‌?'

    ଗୋଖଲେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ବିଜେପି ପ୍ରକୃତରେ 'ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ୱାଧୀନତା' ପାଇଁ ଦାବି କରେ, ତେବେ ଲୋକଙ୍କୁ ବିସିସିଆଇର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ଦେଖିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍‌?  । କପଟୀ କାହିଁକି? ତେଣୁ ବିବିସି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ଫାଇଲର କପି ପାଇଁ ମୁଁ ଏକ ଆରଟିଆଇ ଦାଖଲ କରିଛି  । ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରୁ ନିଷେଧାଦେଶ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ଫାଇଲ୍‌  ନୋଟିସ୍‌ ଏବଂ ମେମୋ ଦାବି କରିଛନ୍ତି  ।

    Maximum 500 characters

    ଦେଶ ବିଦେଶ View all

    Find Us on Facebook