Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

REPUBLIC DAY

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସର କିଛି ଅଜଣା ଏବଂ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Jan 23, 2024    Views: 3213

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ ୨୬ ରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳନ କରିଥାଏ। ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଭାରତର ଇତିହାସରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଘଟଣା ଅଟେ । ଏହା ଭାରତର ସମ୍ବିଧାନ ପ୍ରଣୟନକୁ ସ୍ମରଣ କରେ ଯାହା ଜାନୁଆରୀ ୨୬, ୧୯୫୦ ରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଦେଶକୁ ଏକ ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ପରିଣତ କରିଥିଲା। ଏହି ଦିନର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ହେଉଛି ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପରେଡ ଯାହା ଦିଲ୍ଲୀର ରାଜପଥରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଇଣ୍ଡିଆ ଗେଟ୍ ରେ ଶେଷ ହେବ । ଏହି ବର୍ଷ ଦେଶ ଏହାର ୭୫ତମ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳନ କରିବ।

    ଏହି ଦିନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ରାଜପଥରେ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥାନ୍ତି ।। ସମାରୋହରେ ପ୍ୟାରେଡ୍ ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା, ସାଂସ୍କୃତିକ ଦକ୍ଷତା, ସାଂସ୍କୃତିକ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଐତିହ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରେ । 
    ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନ ସଭା ଦ୍ୱାରା ନଭେମ୍ବର ୨୬, ୧୯୪୯ ରେ ସମ୍ବିଧାନ ଗୃହୀତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏକ ବର୍ଷ ପରେ, ଜାନୁଆରୀ ୨୬, ୧୯୫୦ ରେ, ଏକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ସରକାରୀ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ କାର‌୍ୟ୍ୟକାରୀ ହେଲା । ଭାରତର ସମ୍ବିଧାନ ହେଉଛି ଏକ ବିରାଟ ଦଲିଲ ଯାହାକି ଭାରତ ସରକାର ଏବଂ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କ ପ୍ରଣାଳୀ, କ୍ଷମତା, କର୍ତ୍ତବ୍ୟ, ମୌଳିକ ଅଧିକାର ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ଏହି ଦିନ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କ ନିଜ ସରକାର ବାଛିବା ପାଇଁ ସଶକ୍ତିକରଣର ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହା ଏକ ଜାତୀୟ ଛୁଟିଦିନ ଯାହା ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସ୍ମରଣ କରିଥାଏ ।

    Maximum 500 characters

    REPUBLIC DAY View all

    Find Us on Facebook