Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ବିଶେଷ

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ରାମ ନବମୀ ଭିନ୍ନ ରୂପରେ ପାଳନ ହେଉଥିବା ଏହି ରାଜ୍ୟ

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Mar 14, 2023    Views: 3044

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପବିତ୍ର ରାମ ନବମୀ ରାଜ୍ୟରେ ହେଉ କି ଦେଶରେ ସବୁଠି ବଡ଼ ଧୁମ୍ ଧାମରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି ଦିନରେ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀରାମଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହି ଦିନଟିକୁ ବେଶ ପବିତ୍ର ବୋଲି ମନାଯାଇଥାଏ । ଏହି ଦିନରେ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କୁ ବିଧିବଧ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ସୁଖ, ସମୃଦ୍ଧି ବଢ଼ିବା ସହ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନ ବେଶ ସୁଖମୟ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଭାରତର କିଛି ଏଭଳି ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠି ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ନବମୀ ବେଶ ଆଡ଼ମ୍ବରରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ପବିତ୍ର ରାମ ନବମୀ ପାଳନର ସବୁଠାରୁ ନିଆରା ସ୍ଥାନ ବୋଲି ଗଣାଯାଏ । 

    ଅଯୋଧ୍ୟା, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ
    ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ଅଯୋଧ୍ୟା । ରାମ ନବମୀଙ୍କୁ ଅତି ଚମତ୍କାର ଏବଂ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ପାଳନ କରନ୍ତି ଅଯୋଧ୍ୟାବାସୀ । ଏହି ପବିତ୍ର ଦିନଟି ସେଠାକା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପର୍ବ ଅଟେ । ଏହିଦିନରେ ଲୋକମାନେ ନିଜ ଘରକୁ ସଜାନ୍ତି, ଉପବାସ ପାଳନ କରନ୍ତି, ସାରୁ ନଦୀରେ ବୁଡ଼ ପକାନ୍ତି ଏବଂ ରାମ ନବମୀ ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଧାର୍ମିକ ରୀତିନୀତି କରିବା ପାଇଁ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତି । ଅଯୋଧ୍ୟା ଏହି ଅବସରରେ ଭଗବାନ ରାମ, ସୀତା, ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଏବଂ ହନୁମାନଙ୍କ ମେଳା ଏବଂ ରଥଯାତ୍ରା ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରାଯାଏ । ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ଘର ଏବଂ ମନ୍ଦିରରେ ସତସଙ୍ଗର ଆୟୋଜନ କରନ୍ତି ଏବଂ ରାମଲୀଳା, ରାମଙ୍କ ଜୀବନର ନାଟକୀୟ ଉପସ୍ଥାପନା ଏବଂ ରାବଣ ସହିତ ତାଙ୍କର ଯୁଦ୍ଧ ମଧ୍ୟ ପରିଚାଳନା କରନ୍ତି । ଏହି ନାଟକ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ନବମୀ ଉତ୍ସବର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ । ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଜନକ ଭବନ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ରାମ ନବମୀ ଉତ୍ସବର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ସାକ୍ଷୀ ହେବା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ସ୍ଥାନ । 

    ଭଦ୍ରାଚାଲମ୍, ତେଲେଙ୍ଗାନା
    ତେଲେଙ୍ଗାନାର ଭଦ୍ରାଚାଲମ ରାମନବମୀ ଉତ୍ସବ ପାଳନ ପାଇଁ ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ସ୍ଥାନ । ଏଠାରେ ୧୭ତମ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କର ଜଣେ ବଡ଼ ଭକ୍ତ ଏଠାରେ ସୀତା ରାମଚନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାମୀ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ । ଭଦ୍ରାଚାଲମ ବାସୀ ଏହି ଦିନରେ ଭଗବାନ ରାମ ଓ ମାତା ସୀତାଙ୍କ ବିବାହ ଉତ୍ସବ ‘ସୀତାରାମ କଲ୍ୟାଣମ୍’ ଭାବରେ ବଡ଼ ଆଡ଼ମ୍ବରରେ ପାଳନ କରନ୍ତି । ଏହି ପର୍ବ ଏଠାରେ ନଅଦିନ ଧରି ଚାଲିଥାଏ । ଶେଷ ଦିନ ଅର୍ଥାତ ନବମ ଦିନରେ ରାମସୀତାଙ୍କ ବିବାହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ଅବସରରେ ଭଦ୍ରାଚାଲମ ମନ୍ଦିରରେ ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ଲକ୍ଷଲକ୍ଷ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ଯୋଗ ଦେଇଥାନ୍ତି । 

    ସୀତାହରୀ, ବିହାର
    ଏହି ସ୍ଥାନଟି ମାତା ସୀତାଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇଥାଏ । ବିହାରରେ ଏହି ଦିନରେ ରାମଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଜନ୍ମତିଥି ଉପଲକ୍ଷେ ମହୋତ୍ସବ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ । ବହୁ ରୀତିନୀତ ଅନୁଯାୟୀ ଏଠାରେ ପୂଜା-ପାଠ ହୋଇଥାଏ । ବିହାରର ଏହି ସ୍ଥାନଟିକୁ ବହୁ ସୁନ୍ଦରରେ ସାଜସଜା କରାଯାଇଥାଏ । ଏବଂ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମେଳା ମଧ୍ୟ ଅୟୋଜିତ କରାଯାଇଥାଏ, ଯାହା ଲୋକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଠ କରିବାର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ସାଜିଥାଏ ।

    ରାମେଶ୍ୱରମ୍, ତାମିଲନାଡ଼ୁ
    ଏଠାରେ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ଭକ୍ତ ମାନେ ରାମନବମୀ ପାଳନ କରିବାକୁ ଏକାଠି ହୋଇଥାନ୍ତି । ତାମିଲନାଡ଼ୁ ସମେତ ସମସ୍ତ ଭାରତବର୍ଷର ଏକ ପବିତ୍ର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥାନ ହେଉଛି ରାମେଶ୍ୱରମ୍ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଇଥାଏ ଯେ, ଏଠାରେ ସ୍ୱୟଂ ରାମ ବାସ କରନ୍ତି । ରାମେଶ୍ୱରମରେ ଥିବା ଶ୍ରୀ କୋଥନ୍ଦରାମସ୍ୱାମୀ ମନ୍ଦିର ହେଉଛି ରାମନବମୀ ପାଳନର ଏକ ସର୍ବୋତ୍ତମ ସ୍ଥାନ । ଏଠାରେ ରାମନବମୀ ଦିନ ଅସଂଖ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ଼ ହୋଇଥାଏ । ଲୋକେ ଉପବାସ କରନ୍ତି ଓ ଭକ୍ତ ମନରେ ପ୍ରଭୁ ରାମଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପୂଜା କରିଥାନ୍ତି । କଥା ଅନୁସାରେ, ଏଠାରେ ରାବଣ ହତ୍ୟା ପାପର ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ରାମ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିଥିଲେ ।

    ଶିରିଡି, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର
    ରାମନବମୀ ଦିନ ବେଶ ଉତ୍ସବ ମୁଖର ହୋଇଥାଏ ଶିରିଡ଼ି । ରାମ ନବମୀ ଶିରଡିରେ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବା ତିନୋଟି ମୁଖ୍ୟ ପର୍ବ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ୟତମ, ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି ହେଉଛି ଗୁରୁ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଏବଂ ବିଜୟ ଦାଶମୀ । ରାମ ନବମୀ ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ଶିରିଡିରେ ଏହା ପାଳନର ଏକ ଭିନ୍ନ କାରଣ ରହିଛି । ଯାହା ସିରିଡ଼ି ବାବା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭକ୍ତଙ୍କ ସହ ଜଡିତ । କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ ସାଇ ବାବାଙ୍କର ଜଣେ ଭକ୍ତ ଅନେକ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସନ୍ତାନହୀନ ଥିଲେ ଏବଂ ବହୁ ବର୍ଷର ପ୍ରାର୍ଥନା ପରେ ସେ ଏକ ସନ୍ତାନ ସହିତ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ସେ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ ଏବଂ ଉତ୍ସବ ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ଅନୁମତି ମାଗିବା ପାଇଁ ସାଇ ବାବାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇଥିଲେ । ଦୁଇ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଏକାଠି କରିବା ପାଇଁ ବାବା ରାଜି ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ରାମ ନବମୀ ଭଳି ପବିତ୍ର ଦିନକୁ ବଛାଯାଇଥିଲା ।

     

    Maximum 500 characters

    ବିଶେଷ View all

    Find Us on Facebook