Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ରାଜ୍ୟ ଖବର

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗୁଁ ଯୁବପିଢ଼ି ଏକାଗ୍ରତା ହରାଉଛନ୍ତି : ଡାକ୍ତର ଅଶୋକ ମହାପାତ୍ର

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Jun 22, 2022    Views: 4378

    ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମୋବାଇଲ୍  ଫୋନର  ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର ଫଳରେ ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକାଗ୍ରତାର ଘୋର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଉଛି । ଶରୀର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହା କ୍ଷତିକାରକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେଉଛି । ନିଜ ଘର ଠାରୁ ୫୦ ମିଟର ଦୂରରେ ମୋବାଇଲ ଟାୱାର ରହିବା ଉଚିତ୍ । ନଚେତ୍ ଏହାର କୁପ୍ରଭାବ ମଣିଷ ଶରୀର ଉପରେ ପଡିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବିଶିଷ୍ଟ ନୁ୍ୟରୋସର୍ଜନ୍ ତଥା ସୋଆ କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର (ଡାକ୍ତର) ଅଶୋକ କୁମାର ମହାପାତ୍ର । 

    ଅତ୍ୟଧିକ ମୋବାଇଲ୍ ବ୍ୟବହାରରୁ ବିରତ ରହିବା ନିମନ୍ତେ ଯୁବପିଢ଼ି ଯୋଗାଭ୍ୟାସକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଯୋଗ ଦିବସ ଅବସରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏହି ଉପଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଫେସର ମହାପାତ୍ର । 

    ଅଷ୍ଟମ ଆର୍ନ୍ତଜାତିକ ଯୋଗ ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ସୋଆ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇ ପ୍ରଫେସର ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୀବନରେ ମାନସିକ ଓ ଶାରୀରିକ ସନ୍ତୁଳନ ରକ୍ଷା ନିମନ୍ତେ ଯୋଗାଭ୍ୟାସର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ମନରେ ଏକାଗ୍ରତା ଆଣିବା ନିମନ୍ତେ ଯୋଗାଭ୍ୟାସ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଯୋଗ ହିଁ ଆତ୍ମା ସହ ପରମାତ୍ମାର ମିଳନ କରାଇଥାଏ ବୋଲି ସେ  କହିଛନ୍ତି ।  
    ସୋଆ ଏନଏସଏସ, ୱେଲନେସ ସେଂଟର ଓ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଏସ୍-ଭ୍ୟାସ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କୁଳାଧିପତି ଡକ୍ଟର ଏଚ୍.ଆର୍. ନଗେନ୍ଦ୍ର ଭର୍ଚୁଆଲୀ ଯୋଗ ଦେଇ ଯୋଗାଭ୍ୟାସ ଉପରେ ତଥ୍ୟ ରଖିଥିଲେ । ସେହିପରି ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍ଥିତ ରାମକୃଷ୍ଣ ମିଶନ୍ର ସମ୍ପାଦକ ସ୍ୱାମୀ ଆତ୍ମ ପ୍ରଭା ନନ୍ଦ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଯୋଗାଭ୍ୟାସର ଗୁରୁତ୍ୱ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ  । ଏଥି ସହିତ ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ସପକ୍ଷରେ ସେ ମତ ଦେଇଥିଲେ । 

    ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସୋଆ ଛାତ୍ର ମଙ୍ଗଳ ଡିନ୍ ପ୍ରଫେସର ଜ୍ୟୋତି ରଞ୍ଜନ ଦାସ ଯୋଗ ଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ ବର୍ତମାନ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନଯାପନ କରିବା ଏକ ପ୍ରକାର ଆହ୍ୱାନ ହୋଇ ଉଠୁଥିବା ବେଳେ ସୁସ୍ଥତା ନିମନ୍ତେ ଯୋଗାଭ୍ୟାସ  ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ।  

    ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ  ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ମହିଶୁର ଠାରେ ଅଷ୍ଟମ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଯୋଗ ଦିବସ ଅବସରରେ ସାମିଲ ହୋଇ ଯୋଗାଭ୍ୟାସର ଗୁରୁତ୍ୱ ଏବଂ ଚଳିତ ବର୍ଷର ପ୍ରସଙ୍ଗ “ମାନବତା ପାଇଁ ଯୋଗ” ସମ୍ବନ୍ଧରେ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିବା ସହ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ସମସ୍ତଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଭ୍ୟାସରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ସୋଆରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ପ୍ରାରମ୍ଭରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଲାଇଭ୍ ଷ୍ଟି୍ରମିଂ ଯୋଗେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେଖିଥିଲେ । ଏଥି ସହିତ ସୋଆର ଯୋଗ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ  ଅଖିଳଚନ୍ଦ୍ର ରଣା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଓ ଉପସ୍ଥିତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମକର୍ତାମାନଙ୍କୁ ଯୋଗାଭ୍ୟାସ କରାଇଥିଲେ । 
    କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏନ୍ଏସ୍ଏସ୍ର ଆଂଚଳିକ ନିଦେ୍ର୍ଧଶିକା  ସରିତା ପଟେଲ ଓ ସୋଆ ଇନ୍ଷ୍ଟିଚୁ୍ୟଟ୍ ଅଫ୍ ଏଗ୍ରିକଲ୍ଚରାଲ୍ ସାଇନ୍ସେସ୍ (ଆଇଏଏସ୍) ଡିନ୍ ପ୍ରଫେସର ବିଜୟ କୁମାର ସାହୁ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । 
    ସୋଆ ଆଉଟ୍ରିଚ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମର ନିଦେ୍ର୍ଧଶକ ତଥା ଏନ୍ଏସ୍ଏସ୍ର ସଂଯୋଜକ ପ୍ରଫେସର ନଚିକେତା କେ. ଶର୍ମା ସ୍ୱାଗତ ଭାଷଣ ଦେବା ସହ ଅତିଥି ପରିଚୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ଦୀର୍ଘ ଦୁଇମାସ ଧରି ଜାରୀ ରହିଥିବା ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଯୋଗ ଶିବିର ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରଫେସର ଶର୍ମା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ରଖିଥିଲେ । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶେଷରେ ଏନ୍ଏସ୍ଏସରେ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଅଫିସର ତଥା ଆଇଏଏସ୍ର ପ୍ରଫେସର ସରୋଜ କୁମାର ମହାନ୍ତି ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ । 

    ଏପ୍ରିଲ ୨୧ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ୬୦ - ଦିନିଆ ଆଭାସୀ ଯୋଗ ଶିବିରକୁ ସୋଆ କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ମହାପାତ୍ର ଉଦ୍ଘାଟିତ କରିଥିଲେ । ପ୍ରତ୍ୟହ ସକାଳ ୬ଟାରୁ ଗୁଗୁଲ ମିଟରେ ଯୋଗ ଶିକ୍ଷକ ଅଖିଳଚନ୍ଦ୍ର ରଣାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସାଧାରଣ ଯୋଗ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଜରିଆରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିଲା । ଏଥିସହିତ  ମେ ୧୪ ତାରିଖରେ ଆଇଟିଇଆର୍ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା “କାଉଂଟ ଡାଉନ ଟୁ ଯୋଗ ଦିବସ” । ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୨୫୦ ଏନଏସ୍ଏସ୍ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ, ଫ୍ୟାକଲ୍ଟି ଯୋଗ ଦେଇ ଯୋଗାସନ ଓ ପ୍ରାଣାୟମ କରିଥିଲେ । ଆଇଟିଇଆର ଏନଏସ୍ଏସ୍  ତରଫରୁ ଯୋଗ ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ଏକ ପ୍ରବନ୍ଧ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଜୁନ୍ ୮ ତାରିଖରୁ ସକାଳ ୮ରୁ ୮.୪୫ ନିୟମିତ ଯୋଗାଭ୍ୟାସ  ସହିତ ୮.୪୫ ରୁ ୮.୫୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ “ଗୀତା ଉପରେ କଥାମୃତ ପ୍ରବଚନ ମାଳା” କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ପାଦିତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ପ୍ରତିଦିନ ୫୦ରୁ ଉଦ୍ଧ୍ୱର୍ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଭାଗ ନେଉଥିଲେ ।

     

    Maximum 500 characters

    ରାଜ୍ୟ ଖବର View all

    Find Us on Facebook