Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

FIFA MEMORY

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ପ୍ରଥମ ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପରେ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ ହାସଲ କରିଥିବା ଖେଳାଳି

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Nov 3, 2022    Views: 2319

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପ ପ୍ରଥମେ ୧୯୩୦ ମସିହାରେ ଉରୁଗୁଏ ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପ ମ୍ୟାଚ୍ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ଆମେରିକା ଯଥାକ୍ରମେ ମେକ୍ସିକୋକୁ –୧ ଏବଂ ବେଲଜିୟମକୁ –୧ରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ । ବିଶ୍ୱକପ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଗୋଲକୁ ଫ୍ରାନ୍ସର ଲୁସିଏନ୍ ଲୈାରେଣ୍ଟ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ ।

    ଚାରି ଦିନ ପରେ, ପାରାଗୁଏ ବିପକ୍ଷରେ ଆମେରିକୀୟଙ୍କ –୧ ଗୋଲରେ ଆମେରିକାର ବର୍ଟ ପାଟେନାଡେ ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱକପ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଫାଇନାଲରେ, ଉରୁଗୁଏ ମୋଣ୍ଟେଭିଡ଼ିଓରେ ୯୩,୦୦୦ ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ଼ ଆଗରେ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନାକୁ ୪–୨ ରେ ପରାସ୍ତ କରି ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିବାରେ ୍ରପ୍ରଥମ ଦେଶ ହୋଇପାରିଥିଲା । ୧୯୩୪ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଇଟାଲୀ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଯୋଗ୍ୟତା ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥିବା ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଥିଲା  । ଷୋହଳ ଦଳ ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ, ଯାହାକି ୧୯୮୨ ରେ ଫାଇନାଲ୍ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖାଯିବ  ।

    ୧୯୩୦ ରୁ ଟାଇଟଲଧାରୀ ଉରୁଗୁଏ, ୧୯୩୦ ମସିହାରେ ସେମାନଙ୍କ ବିଶ୍ୱକରେ ଖରାପ ଇଉରୋପୀୟ ଉପସ୍ଥାନକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରି ୧୯୩୪ ବିଶ୍ୱକପକୁ ବଏକଟ୍ କରିଥିଲେ । ବୋଲିଭିଆ ଏବଂ ପାରାଗୁଏ ମଧ୍ୟ ଅନୁପସ୍ଥିତ ରହି ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା ଏବଂ ବ୍ରାଜିଲକୁ କୈାଣସି ଯୋଗ୍ୟତା ମ୍ୟାଚ୍ ନ ଖେଳି ଇଟାଲୀରେ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ । ଇଜପି୍ଟ ପ୍ରଥମ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦଳ ଭାବରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମ ରାଉଣ୍ଡରେ ହଙ୍ଗେରୀକୁ ହରାଇଲା  । ଇଟାଲୀ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଜିତି ପ୍ରଥମ ୟୁରୋପୀୟ ଦଳ ହେଲା  ।

    Maximum 500 characters

    FIFA MEMORY View all

    Find Us on Facebook