Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ବିଶେଷ

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ଏହି ଜିନିଷ ଦାନ କରନ୍ତୁ, ଛପର ଫାଡି ଆସିବ ଧନ

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Jan 11, 2022    Views: 2561

    ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡିଶାରେ ୧୨ମାସରେ ୧୩ ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ । ସେଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଅନ୍ୟତମ । ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ପର୍ବ, ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱ ବହନ କରେ । ଏହି ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ, ମକର ରାଶିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥାନ୍ତି ଓ ଆଗାମୀ ସଂକ୍ରାନ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧ମାସ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମକର ରାଶିରେ ଅବସ୍ଥାନ କରନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ସ୍ୱର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଉତ୍ତରାୟଣ ଗତି ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ସମୟ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ସମୟରୁ ସମସ୍ତ ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ । ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ସ୍ନାନ ଓ ଦାନ ପୂର୍ଣ୍ଣ୍ୟର ଅନେକ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ । ଏହି ଦିନ ଦାନ କଲେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭଫଳ ମିଳିଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଦିନ କେଉଁ ଜିନିଷ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧି ଓ ଧନର ଆଗମନ ହୋଇଥାଏ ।
    -ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ରାଶି ଦାନ କରିବାର ଅନେକ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି । ଏହି ଦିନ ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କୁ ରାଶିରେ ତିଆରି ଜିନିଷ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ପୂଣ୍ର୍ଣ୍ୟଫଳ ମିଳିଥାଏ। ଏହାବ୍ୟତୀତ ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଓ ଶନି ଦେବଙ୍କ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ । ତେଣୁ କଳା ରାଶୀ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶନିଦଶା ମଧ୍ୟ କଟିଥାଏ ।
    -ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ଗରିବଙ୍କୁ କମ୍ବଳ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏହି ଦିନ କମ୍ବଳ ଦାନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ । ମାନ୍ୟତା ଅନୁସାରେ  କମ୍ବଳ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ରାହୁଙ୍କ ଅଶୁଭ ପ୍ରଭାବ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।
    -ଏହି ଦିନ ଖେଚୁଡି ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭଫଳ ମିଳିଥାଏ । କୌଣସି ଗରିବ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏହି ଦିନ ବିରି ଦାନ  କରିବା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ସୁଖ ଶାନ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । 
    -ଏହା ସହିତ ମାନ୍ୟତା ଅନୁସାରେ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ଘିଅ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଗୃହରେ ଧନରେ ଆଗମନ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ।    

    Maximum 500 characters

    ବିଶେଷ View all

    Find Us on Facebook