Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ବିଶେଷ

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    କିଡ୍‌ନୀ ଖରାପ ହେଲେ ଶରୀରରେ ଦେଖାଯାଏ କିଛି ସଙ୍କେତ

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Sep 18, 2023    Views: 2442

    କିଡ୍‌ନୀ ଆମ ଶରୀରର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ। ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଏହା କାମ କରେ। ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେ ଦିନସାରା ଯେଉଁ  ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରୁ , ତାହା ସହିତ ଅନେକ ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଉପାଦାନ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରେ। ଏହି ଉପାଦାନଗୁଡିକ ଏତେ ବିଷାକ୍ତ ଯେ ଯଦି ଶରୀରରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ରହିଯାଏ, ତେବେ ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ବିଫଳ ହୋଇପାରେ।

    କିଡ୍‌ନୀ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଯେତେବେଳେ କିଡ୍‌ନୀ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରେନାହିଁ, ଶରୀରରେ ଥିବା ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗେ। ଏହା ଭୋକ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଏ। ଏହି କାରଣରୁ, ଓଜନ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ କମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । କମ୍ ଭୋକ କାରଣରୁ ସକାଳେ ବାନ୍ତି ଲାଗିପାରେ । ପେଟ ସବୁବେଳେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନୁଭବ ହୁଏ। କିଛି ଖାଇବାକୁ ମନ ହୁଏ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଏହାକୁ ଆଦୌ ଅଣଦେଖା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

    କିଡ୍‌ନୀ ଖରାପ ହେବାର ଆଉ ଏକ ଗମ୍ଭୀର ଲକ୍ଷଣ ଅଛି। ଶରୀରରେ ଆସୁଥିବା ଅତିରିକ୍ତ ସୋଡିୟମକୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ କାମ କରେ, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ କିଡନୀର କାମ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ହୁଏ ନାହିଁ, ଶରୀରରେ ସୋଡିୟମ୍ ଜମା ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଏହି କାରଣରୁ ପାଦରେ ଫୁଲା ଦେଖାଯାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆଖି ଏବଂ ଚେହେରା ମଧ୍ୟ ଫୁଲିଯାଏ।

    କିଡ୍‌ନୀ ଖରାପ ହେବାର ଆଉ ଏକ ସଙ୍କେତ ହେଉଛି ରାତିରେ ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା ଲାଗିବା।  ଯଦି ଏପରି ହେଉଥାଏ ତେବେ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ। ମଧୁମେହ ଥିଲେ ସାଧାରଣତଃ ପରିସ୍ରା ଲାଗେ, ନଚେତ୍ କିଡନୀ ସମସ୍ୟା ହେତୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ। 

    Maximum 500 characters

    ବିଶେଷ View all

    Find Us on Facebook