Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

FIFA MEMORY

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପ ଇତିହାସରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଗୋଲ ସ୍କୋର

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Nov 7, 2022    Views: 2859

    ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପ ନଭେମ୍ବର ୨୦ରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଇତିହାସରେ ଟପ୍‌-୫ ଗୋଲ ସ୍କୋର ଉପରେ ।

    ସ୍କୋର ନମ୍ବର-୫, ପେଲେ

    ବିଶ୍ୱର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଫୁଟବଲ ଖେଳର ଗୋଲ ସ୍କୋର ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି ପେଲେଙ୍କ ସ୍କୋର । ପେଲେ ବ୍ରାଜିଲ ଦଳକୁ ୧୯୫୮,୧୯୬୨ ଏବଂ ୧୯୭୦ ବିଶ୍ୱକପ ଟାଇଟେଲ ଜିତିବା ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇଥିଲା । ସେ ମାତ୍ର ୧୭ବର୍ଷ ବୟସରେ ଯେତେବେଳେ ୧୯୫୮ ମସିହାରେ ସେଲେକୋ ସହିତ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିଥିଲେ । ବ୍ରାଜିଲରେ କିଙ୍ଗ ଭାବରେ କିଛି ଜଣାଶୁଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ରେକଡର଼୍ ରହିଛି ଏବଂ ତାଙ୍କ ନାମରେ ସମ୍ମାନ ରହିଛି । ବ୍ରାଜିଲର ମାଏଷ୍ଟ୍ରୋ ୧୯୫୮ରୁ ୧୯୭୦ ର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାରିଟି ବିଶ୍ୱକପ ଖେଳିଥିଲେ । ସେ ମାତ୍ର ୧୪ଟି ମ୍ୟାଚରେ ୧୨ଟି ଗୋଲ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ୧୯୫୮ ବିଶ୍ୱକପରେ ପେଲେ ଚାରିଟି ମ୍ୟାଚରେ ୬ଥର ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ୧୯୫୮ ସଂସ୍କରଣ ସମୟରେ ୧୦ନମ୍ବର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଯୁବ ଖେଳାଳି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । 

    ସ୍କୋର ନମ୍ବର-୪, ଜଷ୍ଟ ଫଣ୍ଟେନ୍‌

    ଫ୍ରାନ୍ସର ଷ୍ଟ୍ରାଇକର ଜଷ୍ଟ ଫଣ୍ଟେନ ୧୯୫୮ବିଶ୍ୱକପରେ ଖେଳିଥିଲେ । ଏହି ବିଶ୍ୱକପରେ ସେ ୧୩ଗୋଲ ସ୍କୋର କରି ସମ୍ମାନଜନକ ଗୋଲ୍ଡେନ ବୁଟ୍‌ ପୁରସ୍କାର ଲାଭ କରିଥିଲେ । ସେ ମାତ୍ର ୬ଟି ଗେମରେ ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କରି ତାଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ସଂସ୍କରଣରେ ସର୍ବାଧିକ ଗୋଲ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ଏହି ରେକଡର଼୍କୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ଅତିକ୍ରମ କରିନାହାନ୍ତି । ସେ ୧୯୫୩ରେ ତାଙ୍କର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ୧୯୬୦ରେ ଅବସର ନେଇଥିଲେ । 

    ସ୍କୋର ନମ୍ବର-୩, ଗେର୍ଡ ମଲେର

    ବିଶ୍ୱକପରେ ୧୩ଟି ମ୍ୟାଚରେ ୧୪ଟି ଗୋଲ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ ଗେଡର଼୍ ମଲେର ସେ ସମୟରେ ଇତିହାସ ରଚିଥିଲେ । ସେ ୧୯୭୦ ଓ ୧୯୭୪ ସଂସ୍କରଣ ଖେଳିଥିଲେ । ୨୦୦୬ ମସିହାରେ ବ୍ରାଜିଲର ସୁପରଷ୍ଟାର ରୋନାଲଡୋ ଲିମା ଏହାକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପୂର୍ବରୁ ମଲର ୩୨ ବର୍ଷ ଧରି ସର୍ବାଧିକ ବିଶ୍ୱକପ ଗୋଲ ରେକଡର଼୍ ବଜାୟ ରଖିଥିଲେ । ଏହା ସହିତ ଫ୍ରାଞ୍ଜ ବେକେନ୍ୱାଉଙ୍କ ସହ ମଲେରଙ୍କ ଚମତ୍କାର ଲିଙ୍କ ୧୯୭୪ରେ ପଶ୍ଚିମ ଜର୍ମାନକୁ ଗୌରବାନ୍ୱିତ କରିଥିଲା । ଫାଇନାଲରେ ପଶ୍ଚିମ ଜର୍ମାନୀ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ୨-୧ ଗୋଲରେ ପରାସ୍ତ କରି ମଲର ବିଜେତା ହୋଇଥିଲେ । କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁସାରରେ, ୧୯୭୪ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିବା ପରେ ଘରକୁ ଫେରିବା ପରେ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଉତ୍ସବରେ ଜର୍ମାନ ଫୁଟବଲ ଆସୋସିଏସନ ସହିତ ଯୁକ୍ତିତର୍କ ପରେ ଏହାକୁ ଛାଡ଼ିଥିବାର କହିଥିଲେ । ଗତ ବର୍ଷ ୭୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମଲେରଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା । 

    ସ୍କୋର ନମ୍ବର-୨, ରୋନାଲଡୋ

    ବ୍ରାଜିଲ ଇତିହାସରେ ଅନ୍ୟତମ ସଫଳ ଖେଳାଳି ଭାବରେ ପିଚରେ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଇତିହାସ ରଚିଥିଲେ ରୋନାଲଡେ଼ା । ୧୯ତମ ବିଶ୍ୱକପ ମ୍ୟାଚରେ ୧୫ଥର ସ୍କୋର କରିଥିଲେ ରୋନାଲଡେ଼ା । ସେ ବ୍ରାଜିଲ ଦଳର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲେ ଯିଏକି ୧୯୯୪ରେ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ଖେଳରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିନଥିଲେ । ସେ ୧୯୯୮ରୁ ୨୦୦୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ତିନୋଟି ବିଶ୍ୱକପ ଖେଳି ୨୦୦୨ ଟାଇଟେଲ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ବ୍ରାଜିଲ ଯଥାକ୍ରମେ ୧୯୯୮ ଏବଂ ୨୦୦୨ରେ ଦୁଇଥର ଗୋଲ୍ଡେନ ବଲ୍‌ ଜିତିଥିଲା । ୨୦୦୨ରେ ପିଚରେ ନିଜର ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ନଅଟି ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ଆର୍‌୯ ନାମରେ ସମ୍ବୋଧନ କଲେ । 

    ସ୍କୋର ନମ୍ବର-୧, ମିରୋସ୍ଲାଭ୍‌ କ୍ଲୋଜ୍‌ 

    ଗୋଲ ସ୍କୋର ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ବିଶ୍ୱକପ ଖେଳାଳି ହେଉଛନ୍ତି ଜର୍ମାନ ଫରୱାର୍ଡ ମିରୋସ୍ଲାଭ କ୍ଲୋଜ । ୨୪ ବିଶ୍ୱକପ ଖେଳରେ କ୍ଲୋଜଙ୍କର ୧୬ ଗୋଲ ରହିଛି । ୧୧ନମ୍ବର ବିଶ୍ୱକପ ଜର୍ମାନ ଦଳର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲା ଯାହା ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା ବିପକ୍ଷ ଏକ ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ ଫାଇନାଲରେ ବିଶ୍ୱକପ ଉଠାଇଥିଲା । ଯେଉଁଠାରେ ମାରିଓ ଗୋଟେଜେ ବିଜେତା ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ସେ ୨୦୦୨ ରୁ ୨୦୧୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାରିଟି ବିଶ୍ୱକପରେ ନିଜର ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ କରିଥିଲେ । ୨୦୦୨ ଏବଂ ୨୦୦୬ ସଂସ୍କରଣରେ ସେ ପାଞ୍ଚଟି ଗୋଲ କରିଥିଲେ । 

    Maximum 500 characters

    FIFA MEMORY View all

    Find Us on Facebook