Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

FIFA HISTORY

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ପ୍ରଥମେ ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପର ଆୟୋଜନ କରିଥିବା ଦେଶ

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Nov 3, 2022    Views: 2704

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ନଭେମ୍ବର ୨୦ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୨  । ତେବେ ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ ସ୍ମରଣୀୟ ଥିଲା  । ଏହା ପ୍ରଥମେ ୧୯୩୦ ମସିହାରେ ଖେଳା ହୋଇଥିଲା  । ମାତ୍ର ଦୁଇ ନିୟୁତ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ କ୍ଷୁଦ୍ର ଉରୁଗୁଏ ପ୍ରଥମେ ଆୟୋଜକ ଦେଶ ସାଜିଥିଲା  । ଏହା ପ୍ରଥମେ ପ୍ରଥମେ ସମସ୍ତ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କ ଭ୍ରମଣର ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରୁଥିଲା  । ଲସ୍‌ ଆଞ୍ଜେଲସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ୧୯୩୨ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ, ଫୁଟବଲକୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଅଂଶ ଭାବରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଇନଥିଲା କାରଣ ଆମେରିକାରେ ଏହି ଖେଳ ଲୋକପ୍ରିୟ ନଥିଲା   । ଫିଫା ଏବଂ ଆଇଓସି ମଧ୍ୟ ଆମୋଦିତ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଏକମତ ହୋଇନଥିଲେ  । ଏହି କାରଣରୁ ପ୍ରଥମେ ସେମାନେ ଫୁଟବଲ ଖେଳରୁ ଓହରି ଯାଇଥିଲା  ।

    ଫିଫା ସଭାପତି ଜୁଲେସ୍‌ ରିମେଟ୍‌ ଏହିପରି ଉଦଘାଟନୀ ବିଶ୍ୱକପ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ  । ଉରୁଗୁଏ ସହିତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁଇଥର ସରକାରୀ ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ଏବଂ ୧୯୩୦ ମସିହାରେ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାଧୀନତାର ଶତବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ ହେତୁ ଫିଫା ଉରୁଗୁଏକୁ ଆୟୋଜକ ଦେଶ ଭାବରେ ନାମିତ କଲା  । ମନୋନୀତ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକର ଜାତୀୟ ସଙ୍ଗଠନଗୁଡିକ ଏକ ଦଳ ପଠାଇବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପାଇଁ ଉରୁଗୁଏର ଚୟନ ଇଉରୋପୀୟ ପକ୍ଷ ପାଇଁ ଆଟଲାଣ୍ଟିକ୍‌ ମହାସାଗରରେ ଏକ ଦୀର୍ଘ ଏବଂ ବ୍ୟୟବହୁଳ ଯାତ୍ରା ଥିଲା   ।

    ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଦୁଇ ମାସ ପୂର୍ବରୁ କୈାଣସି ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ଦଳ ପଠାଇବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ନଥିଲେ  । ମୋଟ ଉପରେ ୧୩ ଟି ଦେଶ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ – ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାରୁ ସାତଟି, ୟୁରୋପର ଚାରିଟି ଏବଂ ଉତ୍ତର ଆମେରିକାରୁ ଦୁଇଟି ଦେଶ ରହିଥିଲେ ।

    Maximum 500 characters

    FIFA HISTORY View all

    Find Us on Facebook