Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

commonwealth games

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Jul 25, 2022    Views: 2258

    ଇଂଲଣ୍ଡ : ୨୦୨୨ କମନୱେଲଥ୍‌ ଗେମ୍ସ (ସିଡ଼ବ୍ଲ୍ୟୁଜି) ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ମଲ୍ଟି ସ୍ପୋର୍ଟ ଇଭେଣ୍ଟ ୨୮ ଜୁଲାଇ ୨୦୨୨ ରୁ ୮ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇଂଲଣ୍ଡର ବର୍ମିଂହାମ ସହରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଅନେକ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍‌ ଆଥଲେଟ୍‌ ନିଜ ଦେଶ ପାଇଁ ଖେଳଗୁଡିକରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ । ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ଦେଶମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ଦେଶ । ଭାରତୀୟ ଆଥଲେଟିକ୍ସ ମାନେ ନିଜ ଫିଲ୍ଡରେ ଦେଶକୁ ପଦକ ଜିତେଇ ଦେବାର ଆଶା ନେଇ ଲଢ଼ିବାର ଲକ୍ଷ ରହିଛି ।୨୧୫-ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପିଭି ସିନ୍ଧୁ, ନୀରଜ ଚୋପ୍ରା ଏବଂ ଏକାଧିକ ଅଲିମ୍ପିକ୍‌ ପଦକ ବିଜେତା ସାମିଲ ହେବେ । ଏହାସହିତ ନଡିଆ ମହିଳା କ୍ରିକେଟ୍‌ ଦଳ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନଜର ରହିବ ଯାହା ଟି -୨୦ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଜିତିବା ଏବଂ ଭାରତ ପାଇଁ କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସରେ ପ୍ରଥମ କ୍ରିକେଟ୍‌ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପାଇବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ।

    କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ
    ଆଥଲେଟିକ୍ସ
    ନୀରଜ ଚୋପ୍ରା, ହିମା ଦାସ ଏବଂ ଅନେକଙ୍କ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବ କାରଣ ଭାରତୀୟମାନେ ଅନେକ ଟ୍ରାକ ଏବଂ ଫିଲ୍ଡ ଇଭେଣ୍ଟରେ ପଦକ ଜିତିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ।

    ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ୍‌ 
    ଅଲିମ୍ପିକ୍‌ ପଦକ ବିଜେତା ପିଭି ସିନ୍ଧୁଙ୍କ ସହ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନରେ ଭାରତ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶ । ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସେନ୍‌ ଏବଂ କିଡାମ୍ବି ଶ୍ରୀକାନ୍ତଙ୍କ ପରି ଖେଳାଳିମାନେ ମଧ୍ୟ ପଦକ ପାଇଁ ଲଢ଼ିବେ ।

    ଭାରତୀୟ ପ୍ରତୀଯୋଗି ବକ୍ସିଂରେ ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗରେ ବହୁ ଅଲିମ୍ପିଆନ୍‌ ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍‌ ପଦକ ବିଜେତା ଅଛନ୍ତି  । ନିଖତ୍‌ ଜରିନ୍‌, ଶିବ ଥାପା, ଲୋଭଲିନା ବୋର୍ଗେହେନ୍‌ ଇତ୍ୟାଦି କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସରେ ଖେଳିବେ ।

    କ୍ରିକେଟ୍‌
    ଭାରତୀୟ ମହିଳା କ୍ରିକେଟ୍‌ ଦଳରେ ଅନ୍ୟ ଉଚ୍‌ଚ-ପ୍ରୋଫାଇଲ୍‌ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହରମାନପ୍ରୀତ କୌର ଏବଂ ସ୍ମୃତି ମଣ୍ଡନାଙ୍କ ଭଳି ସ୍ଥାନ ରହିବ । ପୋଡିୟମ୍‌ ଫିନିଶ୍‌ ପାଇଁ ସେମାନେ ପ୍ରିୟ ହେବେ ।

    ହକି (ପୁରୁଷ)
    ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳ ୨୦୨୧-୨୨ ଏଫଆଇଏଚ ପ୍ରୋ ଲିଗରେ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି ଏବଂ କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଜିତିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେବ ।
     

    ହକି (ମହିଳା)

    ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହକି ଦଳ ୨୦୨୨ ମହିଳା ବିଶ୍ୱକପରେ ନୌରାଶ୍ୟଜନକ ପ୍ରଦର୍ଶନରୁ ଉଠି ଦେଶ ପାଇଁ ପଦକ ପ୍ରଦାନ କରିବ ବୋଲି ଆଶା ରହିବ । ଏହା ସହତ ମହିଳା ହକିରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା କଠିନ ହେବ ।

    ଭାର ଉତ୍ତୋଳନ
    ୨୦୨୦ ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ବିଜେତା ମିରବାଇ ଚାନୁ ଭାରୋତ୍ତୋଳନରେ ଭାରତୀୟ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ନେତୃତ୍ୱ ନେବେ ।

    କୁସ୍ତି 
    କୁସ୍ତିର ଅନୁଶାସନ ଭାରତ ପାଇଁ ପଦକଗୁଡିକର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଉତ୍ସ ହୋଇପାରେ । ସମସ୍ତ ଦଳରେ ତାରକା ଅଛନ୍ତି ବଜରଙ୍ଗ ପୁନିଆ, ସାକ୍ସି ମଲିକ୍‌, ରବି କୁମାର ଡାହିଆ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଭଳି ଖେଳାଳିଙ୍କଠାରୁ ଆଶା ଅଧିକ ରହିବ । 

     

    Maximum 500 characters

    commonwealth games View all

    Find Us on Facebook