Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ବିଶେଷ

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦେଉଛି କି ଆପଣଙ୍କ ପିଲାକୁ କଷ୍ଟ ?

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Oct 7, 2022    Views: 2770

    ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପିଲାମାନେ ସାଧାରଣତଃ ନିଜ ଖାଦ୍ୟପେୟର ସଠିକ ଧ୍ୟାନ ରଖିପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ଏହା ସହିତ ପିତାମାତାଙ୍କ କର୍ମ ବହୁଳତା ଯୋଗୁଁ ହେଉକି ପିଲାଙ୍କ ଜିଦି ଦେହ  ଖରାପ ହେବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ସାଜିଥାଏ । ଯେତେବେଳେ ପିଲାଟି ବହୁତ ଛୋଟ ଥାଏ , ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡେ। ଛୋଟ ଏବଂ ନବଜାତ ଶିଶୁମାନେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ୟା ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଅଙ୍ଗଭଙ୍ଗୀରେ କହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି । ସାଧାରଣତ ପେଟ ଗ୍ୟାସ୍, ଆଘାତ, କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଆଲର୍ଜି ହେତୁ ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ।ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏଣ୍ଟେରାଇଟିସ୍ ରୋଟୋନାଭାଇରସ୍, ଆଡେନୋଭାଇରସ୍ ଭଳି ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ଏହି ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଦାୟୀ, ଥଣ୍ଡା, ଫ୍ଲୁ ମଧ୍ୟ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦେଇଥାଏ। ଶିଶୁମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ୟା କହିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କାନ୍ଦିବା ଦ୍ୱାରା ସବୁକିଛି ଜଣାପଡ଼ିଥାଏ।ଏପରି ଅନେକ ଲକ୍ଷଣ ଅଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଜାଣିହେବ ଯେ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦ୍ୱାରା ଶିଶୁଟି ଅସୁବିଧାରେ ପଡିଥାଏ।

    ଶିଶୁମାନଙ୍କ ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବାର ଲକ୍ଷଣ

    ଅନୁଯାୟୀ , ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା, ପେଟ ଉପରେ ହାତ ଘଷିବା, ପେଟକୁ ଛୁଇଁବା, ସାଧାରଣ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ କାନ୍ଦିବା ଏବଂ ହାତ ଏବଂ ପାଦ ମୋଡାମୋଡି କରିବା ପିଲାମାନଙ୍କ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ। ଯଦି ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ଏପରି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଏହା ବୁଝିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଶିଶୁଟିର ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଛି
    ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର।

    ସଠିକ୍ ପରିମାଣର ପାଣି ପିଆନ୍ତୁ। ଆପଣଙ୍କ ଶିଶୁର କୋଲିକ୍କୁ ଶାନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ନିୟମିତ ପାଣି ପିଆନ୍ତୁ, ଏହି ଚିକିତ୍ସା ଛଅ ମାସର ଶିଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ, କାରଣ ପେଟରେ ଅପରିଷ୍କାର ଜିନିଷ ବାହାରକୁ ବାହାରିଯାଏ।

    ଶିଶୁକୁ ମସାଜ୍ କରନ୍ତୁ: ମସାଜ୍ ଶାରୀରିକ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଶିଶୁକୁ ସୁସ୍ଥତା ଆଣିଥାଏ। ମସାଜ ମଧ୍ୟ ଶରୀରର କଷ୍ଟକୁ ଦୂର କରିଥାଏ।

    ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ବହୁତ ସୂକ୍ଷ୍ମ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଅଧିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଶିଶୁର ଶୋଇବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରାମଦାୟକ, ତେବେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କମ୍ ହେବ।

    ଶିଶୁର ପେଟରେ ଗ୍ୟାସ୍ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ, ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ପିଲାଟିକୁ ପଛପଟୁ ସମତଳ କରି କିଛି ହେଙ୍ଗୁ ଏବଂ 3-4 ବୁନ୍ଦା ପାଣି ମିଶାଇ ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ଆପଣଙ୍କ ଶିଶୁର ପେଟ ଏବଂ ନାଭିରେ ଲଗାନ୍ତୁ।

    Maximum 500 characters

    ବିଶେଷ View all

    Find Us on Facebook