Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

buddha purnima

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ବୁଦ୍ଧ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା: ଜାଣନ୍ତୁ, ସମୟ ଓ ନୀତି

    Share on :
    ajab-Image
    Date: May 4, 2023    Views: 3684

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଭଗବାନ ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀକୁ ବୁଦ୍ଧ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ସ୍ମରଣ କରନ୍ତି । ଏହା କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ବହୁଳ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । 
    ବୁଦ୍ଧ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାର ତାରିଖ ଏବଂ ସମୟ : ଚଳିତ ବର୍ଷ ମେ’ ମାସ ୫ ତାରିଖରେ ପଡ଼ୁଛି ଏହି ପବିତ୍ର ବୁଦ୍ଧ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା । ଏହି ପବିତ୍ର ଦିନଟିରେ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହେବ ।
    ତିଥି ଆରମ୍ଭ: ସକାଳ ୪ଟା ୧୪ ମିନିଟ୍‌ ୫ ମେ’ ୨୦୨୩ 
    ତିଥି ସମାପ୍ତ: ସକାଳ ୩ଟା ୩୩ ମିନିଟ୍‌ ୬ ମେ’ ୨୦୨୩ 

    ବୁଦ୍ଧ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାର ମହତ୍ତ୍ୱ :  
    ବୁଦ୍ଧ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ମୁଖ୍ୟତ ପୂର୍ବ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏହି ବର୍ଷ ଭଗବାନ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ୨୫୮୫ ତମ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରାଯିବ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ବୁଦ୍ଧ ଆଲୋକିତ ହୋଇଥିଲେ । ବୁଦ୍ଧ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ବୁଦ୍ଧ ଜୟନ୍ତୀ, ବୈଶାଖି ଇତ୍ୟାଦି ବିଭିନ୍ନ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା ।
    ଭଗବାନ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ଜୀବନକାଳ ଏବଂ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନିଶ୍ଚିତ ରହିଛି । କିଛି ଲୋକ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ସେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ ୫୬୩ ରୁ ୪୮୩ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବାସ କରିଥିଲେ । ନେପାଳର ଲୁମ୍ବିନିଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର କୁସିନାଗର ହେଉଛି ସେହି ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠାରେ ସେ ୮୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ । କେତେକ ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ ବୁଦ୍ଧଙ୍କୁ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ୯ ତମ ଅବତାର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ତଥାପି, ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରେ ଏହା ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ନାହିଁ । ବୈଷ୍ଣବ ଅନୁଗାମୀମାନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଭୁ କୃଷ୍ଣ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ନବମ ଅବତାର ଏବଂ ବଳରାମଙ୍କୁ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଅଷ୍ଟମ ଅବତାର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

    ବୁଦ୍ଧ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ରୀତିନୀତି : 
    ବୁଦ୍ଧ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଅବସରରେ ଲୋକମାନେ ନିଜ ଘର ସଫା କରନ୍ତି ଏବଂ ନିଜ ଘରର ପ୍ରବେଶ ପଥରେ ସ୍ୱସ୍ତିକା ତିଆରି କରନ୍ତି । ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ହଟାଇବା ପାଇଁ କିଛି ଲୋକ ଗଙ୍ଗାଜଳକୁ ନିଜ ଘରେ ଛିଞ୍ଚନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଲୋକମାନେ ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପୋଷାକ ଦାନ କରନ୍ତି । ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନକୁ ସ୍ମରଣୀୟ କରିବା ପାଇଁ ବୁଦ୍ଧ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଅଧିକାଂଶ ପୂର୍ବ ଏସୀୟ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଏସୀୟ ଦେଶରେ ବହୁଳ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି ବର୍ଷ ବୁଦ୍ଧ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ୨୦୨୩ ମେ ୫ (ଶୁକ୍ରବାର) ରେ ପାଳନ କରାଯିବ । ଏହି ଶୁଭ ଦିନ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ପୃଥିବୀର ଲୋକମାନେ ବୌଦ୍ଧ ମଠ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତି ।

    Maximum 500 characters

    buddha purnima View all

    Find Us on Facebook