Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ଘରକରଣ

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ସରକାରୀ ଦସ୍ତାବିଜ୍‌ରେ ଲେଖାଯିବ ନାହିଁ ‘ଇଣ୍ଡିଆ’ !

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Sep 8, 2023    Views: 2712

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଦସ୍ତାବିଜ୍‌ରେ ଦେଶର ନାମ ‘ଭାରତ’ ସ୍ଥାନ ପାଇବ। କୌଣସିଥିରେ ‘ଇଣ୍ଡିଆ’ ଲେଖାଯିବ ନାହିଁ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏ ନେଇ ସମସ୍ତ ବିଭାଗକୁ ଅଲିଖିତ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିବା ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏମିତିକି ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ନାମ ଓ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମରୁ ମଧ୍ୟ ଇଣ୍ଡିଆ ଶବ୍ଦ ହଟାଯିବ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଓ ଯୋଗାଯୋଗ ପତ୍ରରେ ଇଣ୍ଡିଆ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଭାରତ ଲେଖାଯିବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ସମ୍ବିଧାନରେ ଭାରତ ଓ ଇଣ୍ଡିଆ, ଦୁଇଟି ନାମ ଉଲ୍ଲେଖ ଥିବାରୁ ଏଥିନେଇ କୌଣସି ଆଇନଗତ ସମସ୍ୟା ନାହିଁ ବୋଲି ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ନଥିରେ ଭାରତ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଆସୁଛି। ପାସ୍‌ପୋର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ସରକାର ବୋଲି ଲେଖାଯାଉଥିବା ସେମାନେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ସଂସଦର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଭାରତ ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ତାଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଆଗତ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ପେନାଲ କୋର୍ଡ (ପିଙ୍ଗଳ ଆଇନ) ସଂଶୋଧନ ବିଧେୟକର ନାମ ‘ଭାରତୀୟ ନ୍ୟାୟ ସଂହିତା’ ଓ କୋଡ୍‌ ଅଫ କ୍ରିମିନାଲ ପ୍ରୋସିଡିଓର(ସିଆରପିସି) ବା ଫୌଜଦାରୀ ଦଣ୍ଡବିଧି ସଂହିତା ସଂଶୋଧନ ବିଧେୟକର ନାମ ‘ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ସୁରକ୍ଷା ସଂହିତା’ ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ଏଭିଡେନ୍ସ ଆକ୍ଟ(ଭାରତୀୟ ସାକ୍ଷ ଆଇନ)ର ନାମ ‘ଭାରତୀୟ ସାକ୍ଷ ବିଧେୟକ’ ଲେଖାଯାଇଥିବା ସେମାନେ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ରଖିଛନ୍ତି। ଆଗକୁ ‘ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ’ ଓ ‘ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ ଭଳି କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମର ନାମ ବଦଳିବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ସରକାର ସମୟକ୍ରମେ ସବୁଥିରୁ
    ଇଣ୍ଡିଆ ଶବ୍ଦ ହଟାଇ ଭାରତ ରଖିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି। ସମ୍ବିଧାନରେ ଦୁଇଟି ନାମ ରହିଥିବାରୁ ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ। ଏତଦ୍‌ ବ୍ୟତୀତ ଇଣ୍ଡିଆ ଶବ୍ଦ ପ୍ରତ୍ୟାହାରର ବିଶେଷ କିଛି ପ୍ରଭାବ ପ୍ରଶାସନିକ କାର୍ୟ୍ୟ ଉପରେ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି।

     

    Maximum 500 characters

    ଘରକରଣ View all

    Find Us on Facebook