Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

AUTO EXPO

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ ୨୦୨୩: ୬ ବର୍ଷ ପରେ ଲୋକେ ଦେଖିବେ ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋର ଚମକ

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Jan 10, 2023    Views: 2201

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ୧୯୮୫ ରେ ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ ର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ସେ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ଶିଳ୍ପରେ ଭବିଷ୍ୟତ ଦେଖିଲେ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅଧିକ ଉଚ୍ଚତାକୁ ନେବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ । ଏହା ସହିତ ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା । ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ ପାଇଁ ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପରେ ୧୯୮୬ ରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରଥମ ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ନିର୍ମାତା ତଥା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ନୂତନ ଘଟଣା ଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ, ଏକ୍ସପୋରେ ବହୁତ ଭିଡ ଜମିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଅଟୋ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଏଥିରେ କୌଣସି ଲାଭ ଦେଖି ନଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଭିନ୍ନ ଥିଲା। ସେ ଏହି ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଶିଳ୍ପକୁ ଚିହ୍ନଟ କଲେ ଏବଂ ଭାରତରେ ଏହାର ସମ୍ଭାବ୍ୟତା ଦେଖିଲେ । ୧୯୮୬ ରେ ଆୟୋଜିତ ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ ପରେ, ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ତାହା ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ ।

    ପ୍ରଥମ ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ ପରେ, ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ ହେବାକୁ ପ୍ରାୟ ୬ ବର୍ଷ ସମୟ ଲାଗିଲା ଏବଂ ଏହା ୧୯୯୩ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।ଏହା ପଛରେ କୌଣସି ଠୋସ୍ କାରଣ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ବଡ କାରଣ ହେଉଛି ଅଟୋ ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରା । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ପଛର କାରଣ କ’ଣ ଥିଲା …..

    ୬ ବର୍ଷ ଧରି ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ ଅନୁଷ୍ଠିତ ନହେବା ପଛରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ହେଲା ଅଟୋ ନିର୍ମାତା ଏଥିରେ ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇ ନଥିଲେ ।
    ଅଟୋ ନିର୍ମାତାମାନେ ଏହା ଏକ ମହଙ୍ଗା କାରବାର ବୋଲି ଜାଣିଲେ ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ସେମାନେ ଏଥିରୁ ଦୂରେଇ ରହିଲେ ।
    ଏହା ସହିତ, ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଭାରତରେ ଏମଏନସିର ପ୍ରବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିଲା ଏବଂ ସରକାରଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଧ୍ୟାନ ଏହି ଦିଗରେ ଥିଲା ।
    ଏହା ସହିତ, କମ୍ପ୍ୟୁଟରୀକରଣ ଯୁଗ ମଧ୍ୟ ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋର ଗତି ମନ୍ଥର କରିଦେଇଥିଲା ।

    ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂ ଆଣିଥିଲେ :

    ୫ ବର୍ଷ ଧରି ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ ଅନୁଷ୍ଠିତ ନହେବା ପରେ ଦେଶର ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ସେହି ସମୟରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ମନମୋହନ ସିଂ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୁ ଆଗକୁ ନେଇଥିଲେ । ସେମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ ବୁଝିଥିଲେ ଯେ ଅଟୋ ଶିଳ୍ପ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ସହିତ ବୃହତ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବ। ଏହାସହିତ, ଏହା ଜୀବନଶୈଳୀ ପରିବର୍ତ୍ତନରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଅବଦାନ ଦେବ । ଏହା ପରେ ୧୯୯୨ରେ ପୁନର୍ବାର ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଠିକ୍ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପରେ ୧୯୯୩ରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା ।

    ଦୁଇଟି ଚକିଆ ବିପ୍ଳବର ଆରମ୍ଭ :

    ୧୯୯୩ ରେ, ହିରୋ ହୋଣ୍ଡା ସ୍ପ୍ଲେଣ୍ଡର ଲଞ୍ଚ କରିଥିଲା ​​। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଲୋକମାନେ ଏହି ମୋଟରସାଇକେଲକୁ ପସନ୍ଦ କରିନଥିଲେ । ଏହାର ଓଜନ ହାଲୁକା ଏବଂ କମ୍ ଶକ୍ତି ବୋଲି କହିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହି ମୋଟରସାଇକେଲ ଭାରତୀୟ ଦୁଇ ଚକିଆ ବଜାରକୁ ବଦଳାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ଏପରି ଭାବରେ ବଦଳିଗଲା ଯେ ଲୋକମାନେ କମ୍ ସିସି ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ହାରାହାରି ମୋଟରସାଇକେଲ୍ ଭାବେ ଏହାକୁ ପସନ୍ଦ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ । ସ୍ପ୍ଲେଣ୍ଡର ବଜାରକୁ ଶାସନ କଲା ଏବଂ ଏହା ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିଛି ।

    Maximum 500 characters

    AUTO EXPO View all

    Find Us on Facebook