Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ଦେଶ ବିଦେଶ

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ମୁସଲିମ୍ ଝିଅ ନିଜ ପସନ୍ଦରେ କରିବେ ବିବାହ !

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Jun 20, 2022    Views: 4761

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପଞ୍ଜାବ-ହରିଆଣା ହାଇକୋର୍ଟ ଏକ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ବଡ଼ ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ ଜଣେ ମୁସଲମାନ ଝିଅ ୧୬ ବର୍ଷ ବୟସରେ ନିଜ ଇଚ୍ଛା ଅନୁଯାୟୀ ବିବାହ କରିପାରିବ। ଏହା ପଛରେ କୋର୍ଟ ଇସଲାମିକ ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ପୁଅ ଓ ଝିଅଙ୍କର କିଶୋର ଅବସ୍ଥାରେ ଯୌନ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯିବା ମାତ୍ରେ ତାଙ୍କୁ ବୟସ୍କ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଏହା ସହ ୧୬ ବର୍ଷୀୟ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହ ରହିବାକୁ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ପୋଲିସକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ହାଇକୋର୍ଟ ।

    ପଞ୍ଜାବ-ହରିୟାଣା ହାଇକୋର୍ଟ କହିବା ମୁତାବକ, ମୁସଲିମମାନଙ୍କ ବିବାହ ମୁସଲିମ ପର୍ସନାଲ ଲ’ ଅଧିନରେ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଅଧିନରେ ଯୌନ ପରିପକ୍ୱତା ପାଇଥିବା ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ବାହାଘର ବା ନିକାହ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ । ପ୍ରମାଣପତ୍ର ନଥିଲେ ବି ୧୫ ବର୍ଷ ବୟସକୁ ବାହାଘର ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ଗଣାଯାଏ । ଜୀବନ ଏବଂ ସ୍ୱାଧୀନତାର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କର ଅଧିକାର ଅଛି ବୋଲି ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି।

    ବାସ୍ତବରେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହମତି ବିନା ବିବାହ କରିଥିବା ଜଣେ ମୁସଲମାନ ଦମ୍ପତି ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ହରିୟାଣା ହାଇକୋର୍ଟରେ ସେମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ସମାନ ଆବେଦନକୁ ଅନୁମତି ଦେଇ ହାଇକୋର୍ଟର ଜଷ୍ଟିସ ଜଜଜିତ୍ ସିଂ ବେଦୀ ୧୬ ବର୍ଷର ବାଳିକାକୁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହ ରହିବାକୁ ଆବଶ୍ୟକ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ପଠାନକୋଟ ଏସଏସପି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

    ଆବେଦନକାରୀମାନେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁସଲ୍‌ମାନ ରୀତିନୀତି ଅନୁସାରେ ୨୦୨୨ ଜୁନ୍‌ ୮ ତାରିଖରେ ସେମାନଙ୍କର ବିବାହ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ, ସେମାନଙ୍କର ପରିବାର ଉକ୍ତ ବିବାହକୁ ବିରୋଧ କରିବା ସହ ବିନା ଅନୁମତିରେ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଦୋଷାରୋପ କରିଥିଲେ। ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛନ୍ତି, ପରିବାରବର୍ଗଙ୍କ ଅନିଚ୍ଛା ସତ୍ତ୍ବେ ଆବେଦନକାରୀମାନେ ବାହା ହୋଇଥିବା କାରଣରୁ ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନରେ ଉଲ୍ଲିଖିତ ସେମାନଙ୍କ ମୌଳିକ ଅଧିକାରରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ।

    Maximum 500 characters

    ଦେଶ ବିଦେଶ View all

    Find Us on Facebook