Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

IPL

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ଯୋଗ କେତେ ପ୍ରକାରର ଜାଣନ୍ତୁ

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Jun 18, 2022    Views: 2923

    ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଯୋଗ ହେଉଛି ଶାରୀରିକ, ମାନସିକ ଓ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକର ଏକ ମିଶ୍ରଣ । ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ, ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମ ଓ ଜୈନ ଧର୍ମରେ ଯୋଗ ସାଧନା ସମ୍ପର୍କରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ଯୋଗ ଚାରି ପ୍ରକାରର ଯଥା; କର୍ମ ଯୋଗ, କ୍ରିୟା ଯୋଗ, ଭକ୍ତି ଯୋଗ ଓ ଜ୍ଞାନ ଯୋଗ । ଯୋଗ ଦ୍ୱାରା ମାନସିକ ଚାପ ହ୍ରାସ ପାଇବା ସହ ଶାରୀରିକ ଅସୁସ୍ଥତା ବି ଦୂରୀଭୂତ ହୋଇଥାଏ । ଯୋଗ ଅନେକ ରୋଗର ମଧ୍ୟ ଉପଚାର ଭାବେ ପରିଗଣିତ ହୁଏ । ଏକଦା ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତି ଓ ଧର୍ମ ସହ ଯୋଗ ଜଡ଼ିତ ଥିବାବେଳେ ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଯୋଗାଭ୍ୟାସ କରାଯାଉଛି ।

    ଆଜକୁ ପ୍ରାୟ ୫ ହଜାର ବର୍ଷ ତଳେ ଯୋଗ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଏ । ଋକ୍ବେଦ ଓ ଉପନିଷଦରେ ବି ଯୋଗାଭ୍ୟାସ କଥା ଉଲ୍ଳେଖ କରାଯାଇଛି । ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ ପଂଚମ ଓ ଷଷ୍ଠ ଶତାବ୍ଦୀ ବେଳକୁ ଯୋଗ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଭାରତର ଯୋଗଗୁରୁମାନେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଯୋଗର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରାଇଥିଲେ । ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଯୋଗକୁ ବ୍ୟାୟାମ ମନେ କରି ଅଭ୍ୟାସ କରାଯାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ତେବେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟସ୍ତରରେ ଯୋଗକୁ ମାନ୍ୟତା ମିଳିବା ପରେ ଏହା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଜନାଦୃତ ହୋଇପାରିଛି । ଯୋଗ କରିବାର ପଦ୍ଧତି ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ସଠିକ ମାର୍ଗରେ ଯୋଗ କଲେ ଶରୀରର ଅନେକ ରୋଗ ଦୂରୀଭୂତ ହୋଇପାରୁଛି । ଏପରିକି ଡାକ୍ତରୀ ଶାସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ଯୋଗର ଉପକାରିତା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଛି । ଯୋଗ କେବଳ ଶାରୀରିକ ନୁହେଁ ମାନସିକ ଦୃଢ଼ତା ବି କରିଥାଏ ।

    Maximum 500 characters

    Find Us on Facebook