Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ICSE 10TH

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ଆଇସିଏସଇ ଫଳାଫଳ: ନୂତନ ଏମସିକୁ୍ୟ ଫର୍ମାଟ ସହିତ ସ୍କୋର ହ୍ରାସ

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Apr 10, 2022    Views: 4551

    ମୁମ୍ବାଇ: ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ପାଠପଢ଼ା ବନ୍ଦ ହେବା ପରଠାରୁ ଅଫଲାଇନ ଆଇସିଏସଇ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷାର ଫଳାଫଳ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା । ଭାରତୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ପରୀକ୍ଷା ପରିଷଦ(ସିଆଇଏସସିଇ) ଏହାର ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା ।

    ୨୦୨୦ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷରେ ବୋଡର଼୍ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ ହେବା ପରେ, ସିଆଇଏସସିଇ ୨୦୨୧-୨୦୨୨ ମସିହାରେ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ଦୁଇଟି ବୋଡର଼୍ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା । ନଭେମ୍ବର-ଡ଼ିସେମ୍ବରରେ ସିଆଇଏସସିଇ ସେମିଷ୍ଟାର୧ ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏକାଧିକ ପସନ୍ଦ ପ୍ରଶ୍ନ(ଏମସିକୁ୍ୟ) ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା । ୨୦ମିନିଟର କାଗଜପତ୍ରରେ ସିଲାବସର ୫୦% ହେଉଥିଲା ।

    ବିଦ୍ୟାଳୟ ମାନଙ୍କର କହିବା ଅନୁସାରେ, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନେ ପ୍ରାୟ ୨୦ ମାସ ପରେ ପେନ ଏବଂ ପେପର ପରୀକ୍ଷାକୁ ଫେରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ବହୁତ ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥିଲା । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏମସିକୁ୍ୟ ଫର୍ମାଟ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଧାରଣା ଥିଲା । 

    ଏମସିକୁ୍ୟ ଗୁଡ଼ିକରେ, ଉତ୍ତରଗୁଡ଼ିକ ଠିକ କିମ୍ବା ଭୁଲ ଦେବାର ଥିଲା । ଅନଲାଇନରେ ହୋଇଥିଲେ ଏହି ଫଳାଫଳ ଅଧିକ ବାସ୍ତବତାର ରୂପ ନେଇଥାନ୍ତା ବୋଲି କାନ୍ଦିଭଲିର ଏକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ମୁଖ୍ୟ ନିଜ ମତ ରଖିଥିଲେ । 

    ଆଇସିଏସଇ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଏହାକୁ ଅନଲାଇନରେ ପରୀକ୍ଷା କରିବାର ଯୋଜନା କରିଥିଲା । ପରେ ଏହାକୁ ଅଫଲାଇନରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା । ଯେଉଁମାନେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି ସେମାନେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁମାନେ ଭାବୁଥିଲେ ଏମସିକୁ୍ୟ ଗୁଡ଼ିକ ସହଜଥିଲା ବାସ୍ତବରେ ଏହା ଏତେ ସହଜ ନଥିଲା । ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ କଷ୍ଟ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅଫଲାଇନରେ କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଥିଲା ବୋଲି ମହୀମ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ କହିଛନ୍ତି । 

    Maximum 500 characters

    ICSE 10TH View all

    Find Us on Facebook