Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ICSE 12TH

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ଆଇସିଏସଇ ଦ୍ୱାଦଶ ସେମିଷ୍ଟାର୨ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଏପରି ହୁଅନ୍ତୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Apr 10, 2022    Views: 6657

    ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଅଫ ସେକେଣ୍ଡାରୀ ଏଡୁକେସନ୍ (ଆଇସିଏସଇ) ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ  ପରୀକ୍ଷା ତାରିଖ ପ୍ରକାଶ କରିସାରିଛି  । ଆଇସିଏସଇ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୫ରେ ହେବ  ।  ଛାତ୍ରଛତ୍ରୀମାନେ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ଅଧ୍ୟୟନ ଯୋଜନା କିମ୍ବା ରଣନୀତି ଅନୁସରଣ କରି ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସହିତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ  । ବର୍ଷସାରା ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ଏବଂ ଏକ ସଂଶୋଧିତ ସିଲାବସ୍ ସହିତ, ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାବେଳେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଏହାକୁ ଟିକେ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ମନେ କରିବେ  । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜାରି ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ଉନ୍ନତି ମୂଳକ ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଉଚିତ୍  । ସିଲାବସ୍ ବୁଝିିବା, ସର୍ଟ ନୋଟସ୍ ତିଆରି କରିବା ଏବଂ ସାମ୍ପୁଲ ପେପର୍ସ ସମାଧାନ କରିବା ହେଉଛି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ  । ତେବେ ଯଦି ଆପଣ ପରୀକ୍ଷାରେ ଭଲ ମାର୍କ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ଏହି ସବୁ ଟିପ୍ସ ଆପଣାନ୍ତୁ  ।

    - ଆଇସିଏସଇ ଦ୍ୱାଦଶ ସେମିଷ୍ଟାର ୨ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବାବେଳେ, ଲାଟେଷ୍ଟ ଅପଡେଟ୍ ଉସôଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଅବଗତ ହେବା ଦରକାର  । ଅତ୍ୟଧିକ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଉସôଗୁଡିକ ପାଇବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ସୃଷ୍ଟି କରେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରସ୍ତୁତି ରଣନୀତିରୁ ଅନିଶ୍ଚିତତାକୁ ବରଖାସ୍ତ କରେ  । 
    - ଆଇସିଏସଇ ଦ୍ୱାଦଶ ସେମିଷ୍ଟାର ୨ର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଆପଣ ସେମିଷ୍ଟାର ୧ର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ଦେଖିପାରିବେ । ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ସିଲାବସ୍ ବୁଝିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ  । ସେମାନେ ଯେଉଁ ପ୍ରଶ୍ନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି, ସମସ୍ୟା, କଠିନ ବିଭାଗ ଏବଂ ଅଧିକ ବିଶ୍ଳେଷଣାତ୍ମକ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ସେମାନେ ଅବଗତ ହେବେ  । ପ୍ରଶ୍ନର ପ୍ରକୃତି, ପରୀକ୍ଷଣର ଧାରା, ମାର୍କିଂ ସ୍କିମ୍, ସମୟ ଅବଧି ଏବଂ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷାରେ ପଚରାଯାଉଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ ସଂଖ୍ୟା ବିଷୟରେ ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ସାମଗ୍ରିକ ଧାରଣା ପାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ  । 
    - କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀରେ, ସିଲାବସ୍ କମାଇ ଦିଆଯାଇଥିବାରୁ, ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଖୁବ୍ ଲାଭଦାୟକ ହେବ  ।  ଆଇସିଏସଇ ଆଇଏସସି ସିଲାବସ୍ ୨୦୨୨ କୁ ହ୍ରାସ କରିଛି  । ଏଥିପାଇଁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ଟାର୍ଗେଟ୍ ରଖି ପଢିବା ଆବଶ୍ୟକ  । 
    - ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପଢିବାକୁ ଏକ ସମୟ ସାରଣୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଦରକାର ଏବଂ କିପରି ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ସବୁ ବିଷୟ ଆପଣ ପଢି ପାରିବେ  । ସେ ନେଇ ସମୟ ବଣ୍ଟନ ଉପଯୁକ୍ତ ଭାବେ କରନ୍ତୁ  । ଏମିତି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ସବୁ ବିଷୟ ସହ ପ୍ରତିଦିନ ଜଡିତ ରହିବେ  । ଏହା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଅନେକ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ  ।
    - ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ସାମ୍ପୁଲ ପେପର୍ସ ଅଭ୍ୟାସ କରନ୍ତୁ  । ଏମିତି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ତରଲେଖିବା ଶୈଳୀ ଜାଣିବା ସହ ସମୟଜ୍ଞାନ ମିଳିଥାଏ  । 
    - ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବା ସମୟରେ ନୋଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ  । ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂତ୍ରଗୁଡ଼ିକର ନୋଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଲମ୍ବା ଉତ୍ତରଗୁଡ଼ିକୁ ପଏଣ୍ଟରରେ ପରିଣତ କରନ୍ତୁ  । ଏହି ସବୁ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଶେଷ ମୁହର୍ତ୍ତର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ  । ସେମାନେ ସର୍ବଦା ନୋଟକୁ ଯାଇ ସ୍ମରଣ କରିପାରିବେ  । ଲମ୍ବା ଉତ୍ତର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାଠାରୁ ପଏଣ୍ଟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ  । କେବଳ ବାକ୍ୟଗୁଡିକୁ ମୁଖସ୍ଥ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ବରଂ ସେମାନଙ୍କ ପଛରେ ଥିବା ସିଦ୍ଧାନ୍ତକୁ ବୁଝନ୍ତୁ, ଏହା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ସମୟ ପାଇଁ ଉତ୍ତର ମନେ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ  ।
    - ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବା ସମୟରେ ବିଲକୁଲ୍ ଚିନ୍ତାଗ୍ରସ୍ତ କିମ୍ବା ଭୟଭୀତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ  । ଅନେକ ପିଲା ଗୋଟିଏ ରାତିରେ ପୁରା ସିଲାବସ୍ ମଗ୍ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି  । କିନ୍ତୁ ଏହା ଠିକ୍ ନୁହେଁ  । ପଢାରୁ କିଛି ସମୟ ବିରତି ନେଇ ଆରାମ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ  । ନଚେତ ଏହା ଶରୀର ଉପରେ ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ  । 

     

    Maximum 500 characters

    ICSE 12TH View all

    Find Us on Facebook