Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ICSE 12TH

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ଆଇସିଏସଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ସେମିଷ୍ଟାର ପାଇଁ ଏପରି କରନ୍ତୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Apr 10, 2022    Views: 6526

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଏଥିରେ କୌଣସି ସନେ୍ଦହ ନାହିଁ ଯେ ଆଇସିଏସଇ ସେମିଷ୍ଟାର ୨ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବା କଷ୍ଟକର ଏବଂ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ ଗଣିତରେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ସ୍କୋର କରିବା ଅଧିକ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଅଟେ ।

    ତଥାପି, ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ ପ୍ରଶ୍ନ ଯାହା ସାଧାରଣତଃ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମନରେ ଘୁରି ବୁଲୁଛି, ଗଣିତ ଧାରଣାକୁ ସହଜ କରିବା ଏବଂ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ୨୦୨୨ ରେ ୯୦-ପ୍ଲସରୁ ଅଧିକ ସ୍କୋର କରିବା ପାଇଁ ଲୁକ୍କାୟିତ କୌଶଳ ।

     ଅନେକ ଛାତ୍ର ସେମାନଙ୍କ ଏକାଡେମିକ୍ କ୍ୟାରିଅରରେ ନେଇଥିବା ସବୁଠାରୁ କଷ୍ଟଦାୟକ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ, ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ ଗଣିତ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ କଠିନ ବିଷୟ । ଯଦିଓ, ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଦୁଇଟି ବିଷୟ ପାଇଁ ଭଲ ଭାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ସେମିଷ୍ଟାର୍ ୨ ରେ ଆପଣ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିବେ ।

     ତେଣୁ, ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ୨୦୨୨ ରେ ଲୁକ୍କାୟିତ କୌଶଳ ଏବଂ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ସ୍କୋର ଜାଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରବନ୍ଧ ପଢ଼ିବା ଜାରି ରଖିବା ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ।
     

    ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟଗୁଡିକ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଅନ୍ତୁ

    କେଉଁ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକର ଅଧିକ କଷ୍ଟ ଅଛି ତାହା ଜାଣିବା ଆପଣଙ୍କୁ ବିଷୟର ମୁଖ୍ୟ ପଏଣ୍ଟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।  ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଆଲଜେବ୍ରାର ମୋଟ୧୦ ମାର୍କର ।

     ଏହିପରି, ଚତୁର୍ଭୁଜ ସମୀକରଣ ଏବଂ ଗାଣିତିକ ପ୍ରଗତି ପରି ବୀଜ ଗଣିତ ବିଷୟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ ।
     ଅତିରିକ୍ତ ଭାବରେ, ଜ୍ୟାମିତିର ବିଷୟଗୁଡିକ ପରୀକ୍ଷାରୁ ସର୍ବାଧିକ ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ ଏହା ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ, ତେଣୁ ଭଲ ଭାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ।
     

    ସମାଧାନ, ଯାଞ୍ଚ, ପୁନରାବୃତ୍ତି 

     ଗଣିତକୁ ପଢ଼ିବା ପାଇଁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ପାଠ୍ୟ ପୁସ୍ତକଗୁଡ଼ିକରେ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ବାରମ୍ବାର ଅଭ୍ୟାସ କରିବା ଉଚିତ୍ ।
     ବାସ୍ତବରେ, ଗଣିତ ହେଉଛି ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍କୋରିଂ ବିଷୟ ଯାହାକି ତୁମର ଅନ୍ତିମ ଗ୍ରେଡ୍ ବଞ୍ଚାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ ।
     ନିୟମିତ ଭାବରେ ଗାଣିତିକ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରି, ଆପଣ ଧାରଣା ବୁଝିପାରିବେ । ଅତିରିକ୍ତ ଭାବରେ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ସମାନ ସମସ୍ୟା କିମ୍ବା ପ୍ରଶ୍ନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଆପଣ ଅଧିକ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସୀ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ।

     ଉନ୍ନତିର କ୍ଷେତ୍ର ନିର୍ଣ୍ଣୟ କର
     ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ ସେହି କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ ଜାଣିବା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ସ୍କୋର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଏଥିସହ, ପରୀକ୍ଷା ଲେଖିବା, ନମୁନା କାଗଜପତ୍ରର ସମାଧାନ, ଏବଂ ନମୁନା କାଗଜପତ୍ରର ସମାଧାନ ଆପଣଙ୍କୁ ବିଭାଗଗୁଡ଼ିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ଅତିରିକ୍ତ ଅଭ୍ୟାସ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି । ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ୨୦୨୨ ଆଇସିଏସଇ ସେମିଷ୍ଟାର ୨ ନମୁନା ପେପର ଦ୍ୱାଦଶ ପାଇଁ ଓସ୍ୱାଲ ବହି ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ସମାଧାନ କରନ୍ତୁ ।

    Maximum 500 characters

    ICSE 12TH View all

    Find Us on Facebook