Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

CBSE 10th

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ସିବିଏସଇ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା, ଏହି ସବୁ ବିଷୟରେ ଆପଣ ଫୁଲ୍ ମାର୍କ ପାଇପାରିବେ

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Apr 8, 2022    Views: 4640

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:  ସିବିଏସଇ ବୋର୍ଡ ଟର୍ମ-୨ ପରୀକ୍ଷା ୨୬ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୨ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ।  ସିବିଏସ୍ଇ ବୋର୍ଡ ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ୨୦ ଦିନରୁ କମ୍ ସମୟ ବାକି ଅଛି ।  ଏହି ବର୍ଷ, ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ୨୦୨୦ ଅନୁଯାୟୀ, ସିବିଏସଇ ବୋର୍ଡ ୨ଟି ଟର୍ମରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି । 
     
    ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶର କେତେକ ବିଷୟ ଅତ୍ୟଧିକ ସ୍କୋରିଂ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଯଦି ସେଗୁଡିକ ଭଲ ଭାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଏ, ତେବେ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ ୯୫% ରୁ ଅଧିକ ମାର୍କ ସ୍କୋର କରାଯାଇପାରିବ । ତେଣୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସିଲାବସରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ସ୍କୋରିଂ ବିଷୟଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହେବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁସବୁ ବିଷୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଫୁଲ୍ ମାର୍କ ସ୍କୋର କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ ।
    ଏହି ବିଷୟଗୁଡ଼ିକ ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାର୍କ ଦେବ
     
    ସିବିଏସଇ ବୋର୍ଡ  ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଥିବା ଦଶମ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନେ ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନ, ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ, ଗଣିତ, ବାଣିଜ୍ୟ, କମ୍ପୁ୍ୟଟର ପରି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଷୟ ଉପରେ ସେମାନଙ୍କର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ଦୃଢ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏଗୁଡିକ ପ୍ରାୟ ଟୁ-ଦି-ପଏଣ୍ଟ ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ପଡେ, ଏଥିଯୋଗୁ ତ୍ରୁଟି ପାଇଁ ଅଳ୍ପ ସ୍ଥାନ ଅଛି । ଯଦି ଆପଣ ସୂତ୍ର ଇତ୍ୟାଦି ଭଲଭାବେ ଜାଣିଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହି ବିଷୟଗୁଡିକରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାର୍କ ମଧ୍ୟ ସ୍କୋର କରିପାରିବେ । 
    ପରୀକ୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ମଡେଲ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ସମାଧାନ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ । କାରଣ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା କେବଳ ପରୀକ୍ଷା ଢାଞ୍ଚା ଭଲ ଭାବରେ ବୁଝି ହୁଏ, ତା’ନୁହେଁ ବରଂ କିପରି ସମୟ ପରିଚାଳନା କରାଯିବ ତାହା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିଯାଏ । 

    Maximum 500 characters

    CBSE 10th View all

    Find Us on Facebook