Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

CBSE 12th

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ସିବିଏସଇ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣାରେ ପାଟନାର ସ୍କୋର

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Apr 9, 2022    Views: 4488

    ପାଟନା: ବିହାର ଏବଂ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡକୁ ନେଇ ଗଠିତ ପାଟନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଗତବର୍ଷ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ମୋଟ ପାସ ହାର ଶତକଡ଼ା ୯୮.୯୧ ପ୍ରତିଶତ ସହିତ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ପାସ ହାରରେ ତଳ ସ୍ଥାନରୁ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି । ଯାହାର ଫଳାଫଳ ସିିବିଏସଇ ବୋଡର଼୍ ଦ୍ୱାରା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । 
    ତା’ ପରବର୍ଷର ୭୪.୫୭% ତୁଳନାରେ ଗତବର୍ଷର ପାସ ପ୍ରତିଶତରେ ୨୪.୪% ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିଲା । 

    ସିବିଏସଇ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ବିହାର ୨୦୨୦ରେ ମାତ୍ର ୬୮.୦୬%ତୁଳନାରେ ୯୮.୬୫ରେ ପାସ କରିଥିଲେ । ବିଜ୍ଞାନ, କଳା ଓ ବାଣିଜ୍ୟ ତିନୋଟି ଷ୍ଟ୍ରିମ ରେ ରାଜ୍ୟର ୫୩,୬୫୮ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫୨,୯୩୪ଜଣ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ ।

    କୋଭିଡ଼ ମହାମାରୀ ହେତୁ ୨୦୨୧ର ବୋଡର଼୍ ପରୀକ୍ଷାକୁ ବାତିଲ କରାଯାଇଥିଲା । ତେଣୁ ସିବିଏସଇ ଫଳାଫଳକୁ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ବିକଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଯୋଜନା ଗ୍ରହଣ କରି ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ, ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଫାଇନାଲ ପରୀକ୍ଷା ୩୦% ଏବଂ ୟୁନିଟ ପରୀକ୍ଷା / ମଧ୍ୟମ ଅବଧି / ପ୍ରି-ବୋଡର଼୍ ପରୀକ୍ଷାକୁ ୪୦% ମାର୍କ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା ।

    ନୋଟର ଡେ଼ମ ଏକାଡେ଼ମୀର ଅନୁସ୍କା ରୟ ଆର୍ଟ ଷ୍ଟ୍ରିମରେ ୯୯% ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରତିଶତ ରଖିଥିଲେ ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଟପ୍ପର ହୋଇଥିଲେ । ବାଣିଜ୍ୟ ଷ୍ଟ୍ରିମର ସ୍ଥୁତି ୯୮.୮% ଏବଂ ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ନାଥ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ବିଜ୍ଞାନରେ ୯୮.୬% ହାସଲ କରିଥିଲେ । ବିଦ୍ୟାଳୟର ୩୩୨ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପ୍ରଥମ ବିଭାଗରେ ପାସ କରିଥିଲେ ଏବଂ ୧୪୬ ଜଣ ୯୦%ରୁ ଅଧିକ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । 

    ସେଣ୍ଟ ମାଇକେଲ ହାଇସ୍କୁଲର ପ୍ରନା ସିଂ ୯୮.୬% ସହିତ ବିଜ୍ଞାନରେ ସ୍କୁଲର ଟପ୍ପର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆର୍ପିତ ରାଜ ବାଣିଜ୍ୟରେ ୯୮% ପାଇଥିଲେ । ଏହି ସ୍କୁଲରେ ୪୦୦ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପରୀକ୍ଷାରେ ପାସ କରିଥିଲେ । 

    ସହରର ଅଧିକାଂଶ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନେ ୧୦୦% ସଫଳତା ହାର ରେକଡର଼୍ କରିଥିଲେ । ସେହିଭଳି ଜିଆନ ନିକୋଟାନ ବାଳକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୧୯୫ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୯୪ଜଣ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ । ବାଲ୍ଡୱିନ ଏକାଡେ଼ମୀ ରେ ବ୯୪.୪ପ୍ରତିଶତ ପାସ କରିଥିଲେ । ଇଶାନ ସ୍କୁଲରେ ୯୯.୩ ପାସ କରିଥିଲେ ।

    Maximum 500 characters

    CBSE 12th View all

    Find Us on Facebook