Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

CBSE 12th

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ସିବିଏସଇ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା: ଏମିତି କରନ୍ତୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି, ପାଇବେ ୯୦% ମାର୍କ

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Apr 9, 2022    Views: 4215


    ଭୁବନେଶ୍ୱର:  କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ (ସିବିଏସଇ) ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୧, ୨୦୨୨ ରେ ସିବିଏସଇ ଟର୍ମ-୨ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ତାରିଖ ପିଡିଏଫ ଜରିଆରେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା।  ବୋର୍ଡ ୨୬ ଏପ୍ରିଲରୁ ୨୦ ଜୁନ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସିବିଏସଇ ଟର୍ମ ୨ ପରୀକ୍ଷା ୨୦୨୨ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି ।  ଛାତ୍ରମାନେ ଅଫିସିଆଲ୍‌ ୱେବସାଇଟ୍‌ରୁ ଦଶମ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ତାରିଖସିଟ୍‌ ୨୦୨୨ ପିଡିଏଫ ଡାଉନଲୋଡ୍‌ କରିପାରିବେ ।

    ଯଦି ଆପଣ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ ଭଲ ମାର୍କ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଯଥାଶୀଘ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିବା ଉଚିତ୍‌ ।  ମନେରଖନ୍ତୁ, ଏହି ଟର୍ମ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା ଢାଞ୍ଚା  ଭିନ୍ନ ଅଟେ, ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ଆପଣଙ୍କର ଅଧ୍ୟୟନ ଢାଞ୍ଚାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡିବ । କିଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଧ୍ୟୟନ ଟିପ୍ସ ଜାଣନ୍ତୁ, ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ ଭଲ ମାର୍କ ପାଇପାରିବେ । 
    ପ୍ରଥମେ ପରୀକ୍ଷା ଢାଞ୍ଚାକୁ ବୁଝନ୍ତୁ:
    ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଷୟ ଉପରେ ୪୦ ମାର୍କ ପାଇଁ ସିବିଏସଇ ବୋର୍ଡ ଦଶମ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯିବ ।  ସେହିପରି ଦ୍ୱାଦଶରେ, ବ୍ୟବହାରିକ ବିଷୟ ଉପରେ ୩୫ ମାର୍କ ଏବଂ ବାକି ବିଷୟଗୁଡ଼ିକରେ ୪୦ ମାର୍କ ରହିବ । ଛାତ୍ରମାନେ ସିଲାବସ୍‌ ଉପରେ ଆଧାର କରି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଏକ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଉଚିତ୍‌ । ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ପ୍ରଶ୍ନକୁ ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି, ଯାହାକି ଏମସିକ୍ୟୁ ଏବଂ ଥିଓରୀ ପାର୍ଟକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ । ତେଣୁ ଉଭୟ ବିଭାଗକୁ କିପରି ତୁଲାଇବେ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ଯୋଜନା କରନ୍ତୁ ।
    ସିଲାବସ୍‌ ଅନୁସାରେ ପଢନ୍ତୁ: 
    ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରସ୍ତୁତି ସିଲାବସ୍‌ ଅନୁଯାୟୀ କରନ୍ତୁ । ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ସିଲାବସ୍‌ (ସିବିଏସ୍‌ଇ ବୋର୍ଡ ସିଲାବସ୍‌) ବୁଝିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏଥିପାଇଁ ଏହାର ଅଫିସିଆଲ୍‌ ୱେବସାଇଟ୍‌କୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ଟର୍ମ ୨ ସିଲାବସକୁ ଦେଖନ୍ତୁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷାର ଢାଞ୍ଚା ବୁଝିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରସ୍ତୁତି ରଣନୀତି ଏବଂ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । 

    Maximum 500 characters

    CBSE 12th View all

    Find Us on Facebook