Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ବିଶେଷ

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ଜାଣନ୍ତିକି, କେଉଁ କାରଣ ଯୋଗୁଁ ଶିଶୁଟିଏ ବିଳମ୍ବରେ ଚାଲେ?

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Jun 20, 2022    Views: 2340

    ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପିଲାମାନଙ୍କ ଚାଲିବା ସମସ୍ତ ପିତାମାତାଙ୍କ ଜୀବନର ଏକ ସୁନ୍ଦର ମୁହୂର୍ତ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ଏହି କାରଣଟି ହେଉଛି ଶିଶୁର ଜନ୍ମ ପରେ ପିତାମାତାମାନେ ତାଙ୍କ ଚାଲିବା ପାଇଁ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ଅପେକ୍ଷା କରନ୍ତି। ତଥାପି, କିଛି ଶିଶୁ ପ୍ରାୟତଃ ବିଳମ୍ବରେ ଚାଲିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପିତାମାତାଙ୍କର ଶିଶୁର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ସୁସ୍ଥତା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ସ୍ୱାଭାବିକ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, କିଛି ଟିପ୍ସ ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଚାଲିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବେ।

    ଜନ୍ମ ପରେ କିଛି ପିଲା ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପରେ ଟିକିଏ ଚାଲିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ଏବଂ କିଛି ପିଲା ଚାଲିବା ପାଇଁ ବହୁତ ସମୟ ନେଇଥାନ୍ତି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଅଭିଭାବକମାନେ ପିଲାମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ପିଲାମାନେ ବିଳମ୍ବରେ ଚାଲିବାର କାରଣ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି? ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଚାଲିବା ଶିଖାଇବା ପାଇଁ କିଛି ସହଜ ଟିପ୍ସ ଆଜିଙ୍କୁ ଜଣାଇବୁ।

    ପିଲାମାନେ ବିଳମ୍ବରେ ଚାଲିବାର କାରଣ

    ପାଣିପାଗର ପ୍ରଭାବ ପଡିପାରେ

    ପିଲାମାନଙ୍କ ଚାଲିବାରେ ପାଣିପାଗ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ। ଅଧିକାଂଶ ପିଲା ପ୍ରାୟତଃ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଚାଲିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି କାରଣ ଶୀତଦିନେ ପିଲାମାନେ କମ୍ବଳରେ ଆବୃତ ହୋଇ ରହିଥା’ନ୍ତି ।ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପିଲାମାନେ ଚାଲିବା ପାଇଁ ଅସମର୍ଥ ହୋଇଥାନ୍ତି।

    ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ

    ନବଜାତ ଶିଶୁ ମାନେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ସମୟରେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଯାନ୍ତି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପିଲାମାନେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇ ବିଳମ୍ବରେ ଚାଲିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯେକ କୌଣସି ଜେନେଟିକ୍ ରୋଗ ମଧ୍ୟ ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ବିଳମ୍ବରେ ଚାଲିବାର କାରଣ ହୋଇପାରେ।

    ଅତ୍ୟଧିକ ଯତ୍ନ

    କେତେକ ଘରେ ନବଜାତ ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ କୋଳରେ ରଖାଯାଏ। ବିଶେଷକରି ଯୌଥ ପରିବାରରେ ପିଲାଟି ପ୍ରାୟତଃ କୋଳରେ ରହେ। ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପିଲାମାନେ ଚାଲିବାର ସୁଯୋଗ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ପିଲାମାନେ ବିଳମ୍ବରେ ଚାଲିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, କିଛି ଟିପ୍ସ ସାହାଯ୍ୟରେ, ଆପଣ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଚାଲିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବେ।

    ମସାଜ୍ କରନ୍ତୁ

    ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଚାଲିବାକୁ ଶିଖାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ମସାଜ୍ କରନ୍ତୁ । ସେମାନଙ୍କୁ ଶାରୀରିକ ଭାବରେ ଫିଟ୍ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ତେଣୁ ପିଲାମାନଙ୍କର ହାତ ଏବଂ ପାଦକୁ ପ୍ରତିଦିନ ମସାଜ୍ କରନ୍ତୁ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଶିଶୁର ଗୋଡ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଶରୀର ଭାରକୁ ସହଜରେ ଉଠାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମାଲିସ୍ କରିବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ଏକ ଭଲ ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

    Maximum 500 characters

    ବିଶେଷ View all

    Find Us on Facebook