Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

IPL

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯୋଗର ବିଭିନ୍ନ ଶୈଳୀ

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Jun 18, 2022    Views: 2567

    ବ୍ୟାୟାମ, ଶକ୍ତି, ନମନୀୟତା ଏବଂ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ଆଧୁନିକ ଯୋଗ ବିକଶିତ ହୋଇଛି ଓ ଏହା ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ସୁସ୍ଥତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ଓ ଯୋଗର ଅନେକ ଶୈଳୀ ରହିଛି , ଏବଂ କୌଣସି ଶୈଳୀ ଅନ୍ୟ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ପ୍ରାମାଣିକ କିମ୍ବା ଉନ୍ନତ ନୁହେଁ ଓ ଯୋଗର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଏବଂ ଶୈଳୀ :
    ଅଷ୍ଟାଙ୍ଗ ଯୋଗ: ଏହି “ଯୋଗ” ସୂତ୍ର ମହର୍ଷି ପତଞ୍ଜଳି ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ଓ ଏଥିରେ ମହର୍ଷି ପତଞ୍ଜଳି ମନର ଅସ୍ଥିରତାକୁ ଦୂର କରି ମନକୁ ସ୍ଥିର କରିବା ପାଇଁ ବହୁ ପୁରାତନ କୌଶଳ କହିଛନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରକାର ଯୋଗ ପ୍ରାଚୀନ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା  ଅବଶ୍ୟ, ଏହା ୧୯୭୦ ଦଶକରେ ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଥିଲା  ଦିଲ୍ଲୀ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ର ମହାରାଜା ଉଗ୍ରସେନ କଲେଜ ର ପ୍ରଫେସର ଡ଼.ମୁକେଶ ଅଗ୍ରୱାଲ ଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ମହର୍ଷି ପତଞ୍ଜଳି ଯୋଗ ସୂତ୍ରର ରଚୟିତା ଓ ସେ ନିଜ ରଚନା ଯୋଗ ସୂତ୍ରରେ ଅଷ୍ଟାଙ୍ଗ ଯୋଗ କୁ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଶୈଳୀ ସହିତ ଯୋଡ଼ି ପାରିଛନ୍ତି 

    ବିକ୍ରମ ଯୋଗ: ବିକ୍ରମ ଯୋଗ “ହଟ” ଯୋଗ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା  ଏହି ପ୍ରକାର ଯୋଗ ମୁଖ୍ୟତଃ କୃତ୍ରିମ ଗରମ କୋଠରୀରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୫ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍ ଉତ୍ତାପ ଏବଂ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଆର୍ଦ୍ରତା ସହିତ କରାଯାଏ  ଏଥିରେ ୨୬ ଟି ପୋଜ୍ ଏବଂ ଦୁଇଟି ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ କ୍ରିୟା ରହିଥାଏ 

    ହଠ ଯୋଗ : ହଠ ଯୋଗ ମୁଖ୍ୟତଃ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଓ ଚନ୍ଦ୍ର ଙ୍କୁ ଏକତ୍ର କରି ହଠ ଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି  ମଣିଷ ଶରୀର ପାଇଁ ଉଭୟ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ର ଏକ ସ୍ତମ୍ଭ ସଦୃଶ  ମାନବ ଶରୀରରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଓ ଚନ୍ଦ୍ର ର ସ୍ଥିତି ସନ୍ତୁଳିତ ରହିଲେ,ଶରୀର ରୋଗମୁକ୍ତ ରହିଥାଏ  ଯେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଯୋଗ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ସାଧାରଣ ଶବ୍ଦ ଯାହା ଶାରୀରିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଏ  

    ଅୟଙ୍ଗର ଯୋଗ: ଏହି ଯୋଗ କୁ ବହୁ ଗବେଷଣା ପରେ ସ୍ୱର୍ଗୀୟ ଗୁରୁ ବି.କେ. ଅୟଙ୍ଗର ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉଦ୍ଭାବନ କରିଥିଲେ  ଅୟଙ୍ଗର ଯୋଗ ହେଉଛି ଅଷ୍ଟାଙ୍ଗ ଯୋଗର ଦିଗ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏକ ଯୋଗ ଓ ଯେଉଁଥିରେ ନିୟମିତ ଅଭ୍ୟାସର ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି  ଏହି ଯୋଗ ବିଦ୍ୟାରେ , ପ୍ରାଣାୟାମ ଏବଂ ଯୋଗସନ କରିବାବେଳେ ଏହାର ମୁଦ୍ରା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ  

    ଜୀବମୁକ୍ତି ଯୋଗ: ଜୀବମୁକ୍ତି ଯୋଗ ର ଅର୍ଥ ହେଉଛି “ଜୀବିତ ଥିବାବେଳେ ମୁକ୍ତି”  ଏହି ପ୍ରକାର ଯୋଗ ୧୯୮୪ ରେ ଉଭାବନ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ଅଭ୍ୟାସଗୁଡ଼ିକୁ ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲା  ଏହି ପ୍ରକାର ଯୋଗ ନିଜେ ପୋଜ୍ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ପରିବର୍ତ୍ତ ପୋଜ୍ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଗତି ବଢାଇବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାଏ 

    କୃପାଳୁ ଯୋଗ: ଏହି ପ୍ରକାର ଯୋଗ ରେ ଅଭ୍ୟାସକାରୀ ପ୍ରଥମେ ନିଜ ଶରୀରରୁ ଜାଣିବା, ଗ୍ରହଣ କରିବା ଏବଂ ଶିଖିବା ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା ଦିଆ ଯାଇଥାଏ  କ୍ରିପାଲୁ ଯୋଗ ର ଛାତ୍ର ମାନେ ଭିତର ଆଡକୁ ନିଜ ସ୍ତର ଅଭ୍ୟାସ କରିବାକୁ ଶିଖନ୍ତି  ଯୋଗ ଶିକ୍ଷା ଗୁଡିକ ସାଧାରଣତଃ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ,ବ୍ୟାୟାମ ଏବଂ ହାଲୁକା ଷ୍ଟ୍ରେଚ୍ ସହିତ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ତା’ପରେ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଭାବରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପୋଜ୍ ଏବଂ ଅନ୍ତିମ ପୋଜ ହୋଇଥାଏ 

    କୁଣ୍ଡଳିନୀ ଯୋଗ: କୁଣ୍ଡଳିନୀ ଅର୍ଥ ହେଉଛି “ସାପ ପରି ଗୁଡେଇ ହେବା” କୁଣ୍ଡାଲିନି ଯୋଗ ହେଉଛି ଧ୍ୟାନର ଏକ ପ୍ରଣାଳୀ ଯାହା ମନରେ ଦବି ହୋଇ ରହିଥିବା ଶକ୍ତି କୁ ମୁକ୍ତ କରିବା  ସ୍ୱାମୀ ଶିବାନନ୍ଦ କୁଣ୍ଡଳିନୀ ଯୋଗ ମାଧ୍ୟମରେ ଅଗଣିତ ଯୋଗ ସାଧନକୁ ମୁକ୍ତିର ରାସ୍ତା ଦେଖାଇଛନ୍ତି  

    ଶକ୍ତି ଯୋଗ: ୧୯୮୦ ଦଶକର ଶେଷ ଭାଗରେ, ଅଭ୍ୟାସକାରୀମାନେ ପାରମ୍ପାରିକ ଆଷ୍ଟଓଙ୍ଗ ଆସନ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଏହି ସକ୍ରିୟ ଏବଂ ଆଥଲେଟିକ୍ ପ୍ରକାରର ଯୋଗର ବିକାଶ କରିଥିଲେ  

    ଶିବାନନ୍ଦ ଯୋଗ : ଏହା ପାଞ୍ଚ ବିନ୍ଦୁ ଦର୍ଶନ ଉପରେ ଆଧାରିତ  ଏହି ଦର୍ଶନ ରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସଠିକ୍ ଜୈଗୀକ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସଠିକ ଶ୍ୱାସ କ୍ରିୟା,ଆହାର ,ବିହାର ,ବିଶ୍ରାମ,ବ୍ୟାୟାମ ଏବଂ ସକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରା ସହିତ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନଶୈଳୀ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଏକତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ  

    ବିନିଯୋଗ : ଶାରୀରିକ ଦକ୍ଷତାକୁ ଖାତିର ନକରି ଯେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଏହା କରିପାରିବେ  ବିନିଯୋଗ ଶିକ୍ଷକ ମାନେ ସଠିକ ଭାବରେ ତାଲିମ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ  ଏଥିରେ ବିଶେଷ କରି ଶରୀର ରଚନା  

    ୟିନ: ଏହା ଏକ ଶାନ୍ତି ପ୍ରଦାନକାରୀ ଏବଂ ଧ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ରିତ କରିବା ଯୋଗ ଅଟେ , ଯାହାକୁ ତାଓବାଦୀ ଯୋଗ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ  ୟିନ ଯୋଗ ମୁଖ୍ୟତଃ ,ଶରୀରରେ ପ୍ରମୁଖ ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ରୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ ,ଯେଉଁଥିରେ କି : ଆଣ୍ଠୁ,କହୁଣୀ,ପିଠି ହାଡ଼ ,ଗୋଡ଼ ଗୋଇଠି ହାଡ଼ ଯନ୍ତ୍ରଣା ରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ 

    ପ୍ରିନେଟଲ ଯୋଗ: ଏହି ଯୋଗ ମୁଦ୍ରା ପ୍ରସବ ପୂର୍ବରୁ କରାଯାଏ ଏବଂ ଯୋଗ ଗର୍ଭଧାରଣ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଚିକିସôକଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେଇ ଅଭ୍ୟାସ କରାଯାଇଥାଏ  ଏହା ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଗର୍ଭାବସ୍ଥା ପରେ ସେମାନଙ୍କର ପୁରୁଣା ଆକାରକୁ ଫେରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ସହିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ-ଯନô ଗର୍ଭଧାରଣକୁ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ 

    ଆରାମ ଯୋଗ : ଯୋଗ ର ଏହା ହେଉଛି ଏକ ଆରାମଦାୟକ ରୂପ  ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ଯୋଗ ରେ ମୋଟ ଚାରି କିମ୍ବା ପାଞ୍ଚଟି ସରଳ ପୋଜ୍ ନେଇପାରେ  ଏକ ପୋଜ୍ ଧରିବା ପାଇଁ ଏହା କୌଣସି ଅତିରିକ୍ତ ପ୍ରୟାସର ଆବଶ୍ୟକ କରେ ନାହିଁ, କେବଳ କମ୍ବଳ, ଗୋଲାକାର ତକିଆ ଭଳି କିଛି ପ୍ରପ୍ସ ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣ ଆରାମଦାୟକ ସ୍ଥିତି କରିପାରିବେ 

     

    Maximum 500 characters

    Find Us on Facebook