Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ଆମ ଭାଷା ଆମ ସାହିତ୍ୟ

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ୨୦୧୬ରେ ଫେଲ ମାରିଲା ସିଲିଗୁଡି ମଡେ଼ଲ

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Mar 13, 2021    Views: 5457

    ୨୦୧୧ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଶାସନ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଥିଲେ । ନିଜର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଓ ସରଳ ଜୀବନ ଶୈଳୀ ପାଇଁ ସେ ୨୦୧୬ରେ ପୁଣିଥରେ ଜନତାଙ୍କ ଆସ୍ଥାଭାଜନ ହେବାରେ ସମର୍ଥ ହୋଇଥିଲେ  । ୨୦୧୬ରେ ମମତାଙ୍କ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ୨୧୧ ଆସନରେ ବାଜିମାତ କରିଥିଲା  । ପୂର୍ବ ନିର୍ବାଚନ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଆସନ ପାଇ ମମତା ନିଜର ଲୋକପ୍ରିୟତା ପ୍ରତିପାଦିତ କରିଥିଲେ । 

    ପୂର୍ବ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳ ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିବାରୁ ୨୦୧୬ ନିର୍ବାଚନରେ ସେମାନେ ନୂଆ ରଣନୀତି କରିଥିଲେ  । ୨୦୧୫ରେ ସିଲୁଗୁରି ମେୟର ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ବାମଦଳ ସହ କଂଗ୍ରେସର ଭିତିରିଆ ମେଂଟ ହୋଇଥିଲା  । ବାମଦଳର ଏଭଳି ରଣନୀତି  ସଫଳ ହୋଇôଥଲା  । ଟିଏମସିକୁ ହରାଇ ସିପିଏମ ନେତା ଅଶୋକ ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ ସିଲିଗୁଡିି ମେୟର ହୋଇଥିଲେ  । ତେଣୁ ୨୦୧୬ରେ ସିଲିଗୁଡି ମଡେ଼ଲକୁ ଆପଣାଇ ନେଇଥିଲେ ବାମ ଓ କଂଗ୍ରେସ  । ସେମାନେ ମେଂଟ କରିନଥିଲେ ବି ସିଟ ସେୟାରିଂ କରିଥିଲେ  । କିନ୍ତୁ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ସେମାନଙ୍କୁ ନିରାଶ କରିଥିଲା  । ଫେଲ ମାରି ଯାଇଥିଲା ସିଲିଗୁଡ଼ି ମଡେ଼ଲ  ।

    ୨୦୧୬ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଟିଏମସି ୨୧୧, ସିପିଏମ ୨୬, କଂଗ୍ରେସ  ୪୪, ବିଜେପି ୩, ଫରୱାଡର଼୍ ବ୍ଲକ ୨, ସ୍ୱାଧୀନ ୧, ଆରଏସପି ୩, ସିପିଆଇ ୧ ଓ ଗୋର୍ଖା ଜନମୁକ୍ତି ମୋର୍ଚ୍ଚା ୩ଟି ଆସନ ପାଇପାରିଥିଲା  ।

    Maximum 500 characters

    ଆମ ଭାଷା ଆମ ସାହିତ୍ୟ View all

    Find Us on Facebook