Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ଆମ ଭାଷା ଆମ ସାହିତ୍ୟ

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ୧୯୫୨ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ : ବିଧାନ ମାରିଥିଲେ ବାଜି

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Mar 13, 2021    Views: 5805

    ୧୯୫୨ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସ ବାଜିମାତ କରିଥିଲା  । କଂଗ୍ରେସର ଲୋକପ୍ରିୟ ନେତା ଡାକ୍ତର ବିଧାନ ଚନ୍ଦ୍ର ରାୟ ହୋଇଥିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ  । ବିଧାନ ଏତେ ଲୋକପ୍ରିୟ ଥିଲେଯେ, ବାମମେଂଟର ସବୁ ଚାଲ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା  । ସେ ମୃତୁ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାରବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାରେ ସମର୍ଥ ହୋଇଥିଲେ  । 

    ୧୯୫୨ ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ଏକାକୀ ୧୫୦ ଆସନରେ ଜିଣିପାରିଥିଲା  । ଯେତେବେଳେକି ପ୍ରମୁଖ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଭାବେ ବାମମେଂଟ ଉଭା ହୋଇଥିଲା  । ବାମମେଂଟକୁୁ ମାତ୍ର  ୨୮ ଆସନ ମିଳିଥିବାବେଳେ ଜ୍ୟୋତିବସୁ ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ହୋଇଥିଲେ  । ସେତେବେଳେ କଂଗ୍ରେସକୁ ୩୮.୮୨% ଭୋଟ ମିଳିଥିବାବେଳେ ବାମମେଂଟ ୧୦.୭୬% ଭୋଟ ପାଇଥିଲା  ।

    ୧୯୫୬ରେ ସୀମା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ପରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଆସନ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା  । ତେବେ ପୁନଶ୍ଚ ବିଧାନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କଂଗ୍ରେସ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି କ୍ରମାଗତ ଶାସନ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଥିଲା  । ବାମପନ୍ଥୀଙ୍କ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲେ ବି ସେମାନେ କ୍ଷମତାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ ରହିଯାଇଥିଲେ  । ସେହି ସମୟରେ ବାମପନ୍ଥୀଙ୍କ ସହ ପ୍ରଜା ସୋସିଆଲିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି, ଫରୱାଡର଼୍ ବ୍ଲକ ଓ ମାର୍କିଷ୍ଟ ଫରୱାଡର଼୍ ବ୍ଲକ ଓ ରିଭୁଲସନାରୀ ସୋସିଆଲିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଭଳି ଦଳ ରହିଥିଲେ  । ଯେତେବେଳେକି ସଂଯୁକ୍ତ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଜନମୋର୍ଚ୍ଚାରେ ଭାରତୀୟ ଜନ ସଂଘ, ହିନ୍ଦୁ ମହାସଭା ଓ ଆରସିପିଆଇ ରହିଥିଲା  ।

    Maximum 500 characters

    ଆମ ଭାଷା ଆମ ସାହିତ୍ୟ View all

    Find Us on Facebook